Hlavní obsah

Lidé stáli v dešti frontu na korunovační klenoty

V pátek se dopoledne se na Pražském hradě otevřela výstava českých korunovačních klenotů. Ty budou až do 19. května denně k vidění ve Vladislavském sále. Klenoty se vystavují výjimečně, v posledních letech vesměs pouze při volbě hlavy státu. Nejinak je tomu i nyní, kdy o jejich vystavení rozhodl prezident Miloš Zeman.

Lidé stáli v dešti frontu na korunovační klenoty

Korunovační klenoty sloužily jako odznaky vlády a moci českých králů. Souprava zahrnuje Svatováclavskou korunu, královské žezlo a jablko, korunovační plášť s doplňky, korunovační kříž a Svatováclavský meč. Vzácné symboly české státnosti jsou uchovávány v katedrále svatého Víta a jsou běžně nepřístupné.

Lidé čekají ve frontě na otevření výstavy korunovačních klenotů

Foto: Jan Handrejch, Právo

Ve čtvrtek je z katedrály vyzvedli majitelé sedmi klíčů. Vedle prezidenta je to premiér, pražský arcibiskup, předsedové obou komor Parlamentu, děkan svatovítské kapituly a pražský primátor.

Sedm klíčníků odemklo komoru s korunovačními klenoty

Video: Česká televize ČT24

Výstavu může denně vidět 5000 lidí a organizátoři s ohledem na předchozí zkušenosti očekávají značný zájem veřejnosti. V roce 2008 dorazilo 30 000 lidí.

Lidé čekají ve frontě před bránou Jižních zahrad Pražského hradu.

Foto: Jan Handrejch, Právo

Přístup do Vladislavského sálu je možný od Starých zámeckých schodů přes Jižní zahrady po Býčím schodišti na třetí nádvoří a odtud vchodem do Starého královského paláce. Brány zahrad se otevírají v 08:00. Na výstavu se nevydávají žádné časové vstupenky, návštěvníkům tak nezbude než vystát frontu.

V pátek před zahájením výstavy znepříjemňoval čekajícím situaci déšť.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Reklama

Výběr článků