Hlavní obsah
 

Lidé si připomínají památku Václava Havla

Lidé si ve čtvrtek připomínají třetí výročí úmrtí prezidenta Václava Havla. Od rána nosí svíčky na Vinohradský hřbitov, kde je Havel pohřben, ale i k jeho chalupě na Hrádečku na Trutnovsku.

 
Lidé si připomínají památku Václava Havla

Havla si veřejnost připomíná i na pražském Václavském náměstí, kde vzniklo ze svíček improvizované srdce coby symbol Havlova odkazu.

Lidé si připomínají památku Václava Havla

Video: Novinky

Také u stodoly chalupy na Hrádečku je kromě svíček například zhruba metr vysoká dřevěná plastika s vyřezaným srdcem. Na plotě jsou umístěna červená srdce, na jednom z nich je nápis Děkujeme a nezapomínáme, pane prezidente.

Po smrti dramatika a prezidenta Václava Havla se zvýšil zájem čtenářů nejen o jeho hry, ale také o biografie nebo fotopublikace.

Foto: Petr Hloušek, Právo

Během dopoledne dorazil na Hrádeček zapálit svíčku například advokát Marek Dian z Hostinného na Trutnovsku. "Jezdím sem pravidelně, účelem je uctít Václava Havla jako symbol revoluce a lepších časů, alespoň pro mě a pro řadu mých přátel," řekl Dian, který Havla považuje za mimořádnou osobnost, která v dnešní politice chybí.

Hrob bývalého prezidenta Václava Havla na Vinohradském hřbitově v v předvečer třetího výročí jeho úmrtí

Foto: Kateřina Šulová, ČTK

"Pan Havel měl značný přesah, nejen politický, ale zejména morální a myslím si, že náš národ a stát by si lidí jako Václav Havel měl vážit. Neměli jsme jich mnoho a určitě jich mnoho ani mít nebudeme," řekl Dian.

Havla si dnes lidé připomínají také například prostřednictvím akce s krátkými kalhotami, která připomíná Havlovo vystoupení na vojenské přehlídce s povytaženými nohavicemi.

Exprezidenta Václava Havla, který před třemi roky zemřel na chalupě na Hrádečku na Trutnovsku, připomínají na tomto místě desítky zapálených svíček a různých srdcí.

Foto: David Taneček, ČTK

V kostele sv. Anny, z nějž Havel se svou ženou Dagmar budovali společenské centrum Pražská křižovatka, bude v 18.00 kardinál Dominik Duka sloužit za Havla zádušní mši.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků