Hlavní obsah

Lidé se jednou ročně dozvědí, který úřad se o ně zajímal

Zřejmě od července příštího roku by mohla být zprovozněna čtveřice základních registrů, které umožní úřadům čerpat potřebné údaje o občanech, aniž by tyto údaje museli lidé opakovaně dokládat. Občané budou zároveň minimálně jednou ročně informováni, který úřad se o jejich údaje zajímal. Norma, kterou minulý týden schválil v tichosti Senát, nyní čeká na podpis prezidenta republiky.

Lidé se jednou ročně dozvědí, který úřad se o ně zajímal

Čtyřmi základními registry jsou Registr obyvatel, Registr osob, Registr územní identifikace, adres a nemovitostí a Registr práv a povinností. Jednotlivé registry budou mít na starosti ministerstvo vnitra, katastrální a statistický úřad.

"Přestože stát o nás ví téměř všechno, znovu a znovu je po nás žádáno, abychom předložili to či ono ověření, výpis, potvrzení, formulář či jinou formu informací, kterými stát už disponuje," zdůvodňoval před senátory vznik registrů ministr vnitra Ivan Langer.

Údaje v registrech budou úřady považovat za důvěryhodné a nebudou už muset ověřovat jejich správnost. Lidé by jim tak už nemuseli opakovaně poskytovat a dokládat své osobní údaje, potvrzení, osvědčení a výpisy, případně obíhat různé úřady například jen kvůli nahlášení změny bydliště. Propříště by občan navštívil pouze jeden úřad, který by změny zanesl do registru.

V souvislosti se vznikem registrů ministerstvo chce, aby v budoucnu zmizely z občanských průkazů některé údaje, neboť tyto budou obsaženy právě v základních registrech. Zmizet by tak mohlo rodné číslo, údaje o bydlišti a rodinném stavu. Novela zákona o občanských průkazech je nyní ve Sněmovně.

Papírově i elektronicky

Úřady by navíc měly mít možnost dostat se pouze k údajům, pro něž mají kompetenci a oprávnění. Rodná čísla by v registrech nahradily takzvané identifikátory. Z těchto "bezvýznamových" identifikátorů občana, které má mít na starosti Úřad pro ochranu osobních údajů, nebude možné získat jeho osobní data, jako je tomu nyní v případě rodného čísla.

Občané by se pak minimálně jednou ročně dozvěděli, které úřady se o jejich osobní data zajímaly. Takovýto výpis by obdrželi buď v papírové podobě do schránky nebo elektronicky do takzvaných datových schránek.

Základní registry

Registr obyvatel
V registru obyvatel se povedou údaje o občanech ČR a o cizincích s dlouhodobým nebo trvalým pobytem. Správcem registru obyvatel bude Ministerstvo vnitra.
 
Registr osob
V registru osob se povedou referenční údaje o právnických osobách, podnikajících fyzických osobách a orgánech veřejné moci. Registr osob, podobně jako registr územní identifikace, adres a nemovitostí, bude veřejně přístupným registrem. Správcem bude Český statistický úřad.
 
Registr územní identifikace, adres a nemovitostí
V tomto registru se povedou referenční údaje o územních prvcích a referenční údaje o územně evidenčních jednotkách. Správcem registru bude Český úřad zeměměřický a katastrální.
 
Registr práv a povinností
Základní registr práv a povinností upravuje vedení referenčních údajů o agendách orgánů veřejné moci a dále reguluje vedení referenčních údajů o některých právech a povinnostech fyzických a právnických osob. Správcem registru bude Ministerstvo vnitra.

Na realizaci projektu registrů ministerstvo vnitra počítá s částkou dvou miliard korun, v níž jsou zahrnuty i prostředky strukturálních fondů Evropské unie.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků