Hlavní obsah
Ministryně práce a sociálních věcí Ludmila Müllerová. Foto: Jan Handrejch, Právo

Lidé s postižením by mohli mít i dvě sKarty, navrhuje ministerstvo

Handicapovaní, kteří budou chtít používat sKartu k placení či k výběru dávek z bankomatu, zřejmě budou mít tyto karty dvě. Jedna by sloužila jako průkazka tělesně postiženého, druhá k transakcím. Vyplývá to z návrhu tezí pro chystané změny zákonů. Ministerstvo práce jím reaguje na výhrady ombudsmana či Úřadu pro ochranu osobních údajů.

Ministryně práce a sociálních věcí Ludmila Müllerová. Foto: Jan Handrejch, Právo
Lidé s postižením by mohli mít i dvě sKarty, navrhuje ministerstvo

Sociální karty nahrazují u handicapovaných dosavadní průkazy tělesně postižených. Obsahují tedy další údaje a lidé je ukazují třeba při žádostech o přidělení parkovacího místa či o uznání jiných výhod, k žádosti musejí přiložit i kopie karty. Podle nynějších pravidel by tak předávali sKartu platební. To kritizoval ombudsman, ochránci soukromí i rada postižených.

Podle návrhu zákon stanoví, že pokud bude postižený chtít sKartu používat jako platební, bude moci požádat úřad práce ještě o vydání základní sociální karty. "Navrhuje se řešení založené na možnosti volby osoby se zdravotním postižením, aby v případě, kdy odmítne kumulaci funkcí (průkazka a placení), byly vydány karty dvě," uvádí ministerstvo v návrhu.

Speciální sKartu převzalo podle mluvčího úřadu práce Jiřího Reichla dosud asi 16 500 postižených. Odmítlo ji 133 lidí. Běžných karet vydali úředníci 227 200, nechtělo je 1650 lidí. Dosud přes spořitelnu proteklo celkem 616 700 dávek za téměř 3,66 miliardy.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Reklama

Související články

Výběr článků