Hlavní obsah
Hotel Savoy Foto: Jaroslav Soukup, Novinky

Líčení v kauze Savoy probíhá v režimu utajení

Obvodní soud pro Prahu 1 ve středu zahájil proces v takzvané kauze hotelu Savoy, kde se před prezidentskou volbou setkal hradní kancléř Jiří Weigl s lobbistou Miroslavem Šloufem. Jednání probíhá za zavřenými dveřmi, jelikož státní zástupce soudu předal obžalobu v režimu utajení - stupeň důvěrné. Před soudem stanou bývalý pracovník rozvědky Petr Bakeš a bývalý policista Jiří Dvořák, které obžaloba viní ze zveřejnění videonahrávky schůzky.

Hotel Savoy Foto: Jaroslav Soukup, Novinky
Líčení v kauze Savoy probíhá v režimu utajení

Oba obžalovaní museli před vstupem do soudní síně odložit své mobilní telefony.

Dvořák s Bakešem se podle žalobců podíleli na úniku videonahrávky zachycující schůzku kancléře prezidenta Jiřího Weigla a lobbisty Miroslava Šloufa před loňskou volbou prezidenta. Zveřejnění videozáznamu podle příznivců Václava Klause bylo snahou o ovlivnění prezidentské volby. Oba podezřelí čelí obžalobě z trestných činů zneužívání pravomoci veřejného činitele a neoprávněného nakládání s osobními údaji, hrozí jim až pětiletý trest vězení.

Soud potrestal oba již v červnu trestním příkazem. Bakešovi uložil peněžitý trest sto tisíc korun a Dvořákovi 40 tisíc korun. Dvořák navíc dostal roční zákaz činnosti u všech policejních složek, Bakeš dostal dvouletý zákaz činnosti. Muži ale podali takzvaný odpor, a soud tak musel nařídit hlavní líčení.

Lobbista a zakladatel Přátel Miloše Zemana Miroslav Šlouf

Foto: Michaela Říhová, Právo

Dvořák je podle dřívějšího vyjádření žalobců podezřelý z toho, že neoprávněně a pod smyšlenou záminkou získal od vedení hotelu Savoy DVD, na němž byla nahrávka schůzky Šloufa s Weiglem. Disk prý potom putoval k třetímu člověku, který nahrávku poskytl médiím.

Výpovědi Weigla a Šloufa se neshodují

Setkání Weigla se Šloufem nahrály bezpečnostní kamery hotelu, záznam schůzky unikl a čtyři dny před prezidentskou volbou jej zveřejnil server Aktuálně.cz. Zveřejnění nahrávky mělo například vliv na rozhodnutí Strany zelených, že se přikloní k veřejné volbě. Rovněž se tehdy začalo spekulovat o tom, že Weigl mohl se Šloufem jednat o možnosti získat hlasy pro kandidáta ODS Václava Klause od sociálních demokratů, jejichž lídři prosazovali Jana Švejnara.  

Weigl podle serveru Aktuálně.cz při výslechu na státním zastupitelství uvedl, že druhou schůzku se Šloufem inicioval kvůli dojednání případné podpory pro Klause od bývalého předsedy ČSSD a někdejšího premiéra Miloše Zemana. Šlouf, který podporoval Klausovo znovuzvolení, již dříve řekl, že se s Weiglem sice setkal, prezidentská volba prý ale nebyla hlavním tématem jejich rozhovoru. Při výslechu prý řekl, že schůzku vyvolal sám za účelem "obnovení kontaktu na společného známého".

Spekulace se točí kolem Randáka 

Expolicista serveru Týden.cz dříve řekl, že jej Bakeš, s nímž prý dlouhodobě spolupracoval, požádal o kamerový záznam. Šlo údajně o běžnou operaci, kterých za poslední léta dělali desítky. Co na nahrávce bylo, prý nevěděl, dokud se neobjevila v médiích.  

Podle spekulací médií Bakeš požádal Dvořáka, aby pro něj získal nahrávku na žádost bývalého ředitele rozvědky Karla Randáka. Policista prý nevěděl, pro jaké účely má nahrávka sloužit, a žádosti vyhověl, aniž o tom sepsal jakýkoli úřední dokument. Deník Právo ovšem koncem loňského roku uvedl, že policie nenašla důkazy, že by nahrávka prošla rukama Randáka.  

Bakeš podle Mladé fronty Dnes sehrál klíčovou roli také v kauze Toskánsko, v rámci níž byly zveřejněny fotografie a videozáznamy schůzky Mirka Topolánka s vlivnými lobbisty. Materiály poskytl médiím Randák a pořídit je měl údajně právě Bakeš. Svědčili o tom jeho bývalí spolupracovníci. Bakeš to nekomentoval a Randák jen řekl, že materiál nedostal od něj. 

Potestán zatím jen novinář

Pražský hotel Savoy dostal od Úřadu pro ochranu osobních údajů pokutu ve výši 80 tisíc korun za nezákonné využívání kamerového systému, kontrolu v hotelu přitom odstartoval právě únik nahrávky schůzky Weigla se Šloufem. V souvislosti s kauzou dostala pokutu 20 tisíc korun novinářka Sabina Slonková, která odmítla prozradit zdroj, jenž jí nahrávku poskytl.  

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků