Hlavní obsah
Benešovo náměstí v Liberci Foto: Profimedia.cz

Liberec skončí v insolvenci, varuje radniční opozice

Opoziční zastupitelé z hnutí Změna pro Liberec v pátek upozornili, že městu hrozí v příštím roce nucená správa. Bývalý ekonomický náměstek libereckého primátora Jaromír Baxa uvedl, že radnice nebude schopna splatit čtvrt miliardy korun a skončí v nucené správě.

Benešovo náměstí v Liberci Foto: Profimedia.cz
Liberec skončí v insolvenci, varuje radniční opozice

Liberec je známý svým vysokým zadlužením. Staré dluhy refinancoval vydáním komunálních dluhopisů za dvě miliardy korun, což ročně z jeho rozpočtu odčerpává kolem 170 miliónů korun. Přesto si město stále drží rating Aa2 se stabilním výhledem.

Podle Baxy se ale městu příští rok nahromadí odkládané platby za stavby a revolvingový úvěr. "Kritický bude zejména první půlrok. Podle našeho odhadu bude muset město zaplatit do června mezi 150 až 200 milióny korun za odložené splátky z letošního roku a úvěr," uvedl Baxa.

K číslu čtvrt miliardy za celý rok dospěl po odečtení výdajů od očekávaných příjmů. Podle jeho propočtů magistrát bude v příštím roce na provoz, spolufinancování evropských projektů a opravy silnic a budov potřebovat zhruba 1,1 miliardy korun. Dalších 330 až 380 miliónů musí zaplatit za splátky dluhopisu a odložených plateb z letošního roku. Příjmy města budou podle propočtu Baxy 1,24 miliardy korun. "Nezapočítal jsem příjmy, co jsou zároveň výdaje," dodal.

"Je zapotřebí začít se otevřeně bavit o tom, v jakém stavu město je, připravit vizi dlouhodobějšího hospodaření města na další roky a začít šetřit na nevýhodných smlouvách v dopravním podniku nebo i v dalších městských společnostech," uvedl Baxa. Pokud to radnice neudělá, je podle něj scénář nucené správy reálný.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Reklama

Výběr článků