Hlavní obsah
Vojáci zkoumají, jak byla nádrž pádem porušena. Foto: Petr Kozelka, Právo

Letounu L-159 spadly u Drnovic palivové nádrže

O velkém štěstí mohou mluvit obyvatelé Drnovic na Blanensku. Vojenskému letounu L-159 blízko jejich obce spadly dvě prázdné palivové nádrže. Není jasné, zda piloti nádrže shodili úmyslně, nebo spadly samy.

Vojáci zkoumají, jak byla nádrž pádem porušena. Foto: Petr Kozelka, Právo
Letounu L-159 spadly u Drnovic palivové nádrže

„Jedna z nádrží dopadla do neobydleného prostoru (pole), druhá do nevyužívané okrajové části zahrady areálu továrny na strojní výrobu paličkovaných krajek TOPAK. Nedošlo k žádnému zranění osob ani vzniku vážnějších materiálních škod,“ sdělila Právu mluvčí letecké základny v Náměšti nad Oslavou Štěpánka Skřipská.

Obyvatelé Drnovic byli událostí zděšeni. „Sice to nenapáchalo žádné škody, ale stačilo, aby to spadlo o vteřinu dřív a nádrže dopadly na domy. Stíhačka letěla nad vsí, když to spadlo. Viděly to i děti ve škole. Děti v družině se bály, že začala válka, že Drnovice bombardují,“ kroutil hlavou nad nepochopitelnou událostí místní starosta Bohumil Tenora.

Nádrž spadla jen několik desítek metrů od prvních domů ve vesnici.

Foto: Petr Kozelka, Právo

Na místo okamžitě dorazilo několik vojáků, kteří pohozené nádrže střežili. Na několik metrů od pokroucených plechů zásobníku na palivo se šířil zápach leteckého benzínu. „Nebudeme k tomu nic říkat, nesmíme poskytovat žádná vyjádření,“ stroze odmítali jakékoli vyjádření jak vojáci dokumentující místo dopadu, tak i příslušníci vojenské policie, kteří by měli mít vyšetřování na starost.

Spadlé nádrže a vojáci se staly ihned atrakcí pro místní děti, dospělí z rozruchu v obci už tak nadšení nebyli. „Když si pomyslím, co by se mohlo stát, kdyby to spadlo jen o pár metrů dál… Mám tady kousek chalupu, měli bychom při velkém štěstí jen rozmlácenou střechu,“ řekl Právu jeden z přihlížejících. Vojáci po zadokumentování místa naložili nádrže na náklaďák a odvezli k dalšímu zkoumání.

Vojáci nakládají nádrž na nákladní auto.

Foto: Petr Kozelka, Právo

Pioloti nádrže shodili, tvrdí základna

Letoun byl na cvičném letu. Podle zprávy základny piloti nádrže shodili. Na dotaz, zda šlo o cílený shod nebo nádrže spadly samovolně, mluvčí Skřipská odvětila, že vše je zatím v šetření vojenské policie.

Podle bývalého pilota L-159 jde o první případ shozu přídavných nádrží v historii tohoto typu letadla. „Stávalo se to u jiných typů, kvůli zkratu na elektroinstalaci nebo chybou pilota,“ řekl Právu.

Sám se přiklání k technické závadě, protože tlačítko na shoz nádrží je několikrát chráněno. „Je zajištěno krytkou a drátkem, označeno výstražnou červenou barvou.“

Pokud šlo o selhání pilota, komise, která incident vyšetřuje, nebude mít moc práce, protože počítač v letounu přesně zaznamenává každý úkon, který pilot udělá.

Letoun L-159 Alca českého letectva

Foto: Alex Švamberk, Novinky

Letouny L-159 normálně operují na základně v Čáslavi, ale kvůli výluce se přestěhovaly do Náměště.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků