Hlavní obsah

Letošní zima: minimum slunečního svitu, Česko stále zakrývá oblačnost

Proměnlivá oblačnost s minimem slunečního svitu, kterou v posledních týdnech zažíváme, je důsledkem vlhkého oceánského proudění. Podle Dagmar Honsové ze společnosti Meteopress je však takovéto počasí typické spíše pro duben.

Letošní zima: minimum slunečního svitu, Česko stále zakrývá oblačnost

Od počátku letošního roku bylo podobně oblačných dní zaznamenáno již 31. Loni jich oproti tomu bylo za stejné údobí 14 a v roce 2006 pouze šest.

Nebývale vysoký je od počátku roku i počet ryze zatažených dnů, tedy těch, kdy meteorologové zaznamenali sluneční svit kratší než hodinu denně.

Prozatím jich v pražské Libuši za úvodních deset týdnů bylo 40, což je ve srovnání s předchozími lety poměrně vysoké číslo. V roce 2006 bylo za stejné údobí zatažených dní 31, v roce 2000 jen 24.

Dubnové počasí přichází již v únoru

"Prakticky celou letošní zimu se setkáváme se západním oceánským prouděním a počasím, které je u nás typické spíše pro duben," okomentovala nynější stav Dagmar Honsová. 

Podle ní je jistá změna vidět i na stírání teplot mezi zimou a létem, což lze dokumentovat na nadprůměrně vysokých průměrných teplotách, které poslední dobou panují. "Klasické dubnové počasí už k nám přichází v březnu, ne-li v únoru," což je důsledek klimatické změny, doplnila Honsová.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků