Hlavní obsah
Premiér a předseda ODS Petr Nečas Foto: Petr Horník, Právo

Lessy už je za hranou, zkritizoval policejního prezidenta Nečas

Diskuse kolem údajné politizace policie graduje. Poté, co policejní prezident Petr Lessy v neděli dopisem vyzval své podřízené, aby nepodléhali politickým tlakům, vytkl mu premiér Petr Nečas jeho chování. Uvedl, že je neslučitelné s chováním policejního prezidenta.

Premiér a předseda ODS Petr Nečas Foto: Petr Horník, Právo
Lessy už je za hranou, zkritizoval policejního prezidenta Nečas

Lessy se musí podle Nečase rozhodnout, zda je prezidentem nezávislého nepolitického sboru, nebo zda „nakročil směrem politického aktivisty. Tímto směrem nakročil a pohybuje se podle mého názoru už jemně za hranou, což je s chováním policejního prezidenta neslučitelné,“ řekl Nečas.

Premiér tak reagoval bezprostředně na nedělní otevřený dopis Lessyho směrem k členům policejního sboru. Lessy v něm vyzval své podřízené, aby nepodléhali nátlaku ze strany vlivných a mocných představitelů. [celá zpráva]

Podle Nečase se ale jedná o dlouhodobější problém. „Postupu pana policejního prezidenta v posledních dvou týdnech příliš nerozumím,“ uvedl.

ODS má strach z policejní nezávislosti, tvrdí ČSSD

Proti výroku premiéra se ohradila opozice. Podle šéfa poslanců ČSSD Jeronýma Tejce Nečasovo tvrzení dokazuje, že má ODS ve skutečnosti strach z policejní nezávislosti.

„Premiér Nečas dnešním dnem zahájil proces, jehož koncem má být odvolání policejního prezidenta Petra Lessyho. Je evidentní, že celé koalici se nezamlouvá, když policejní prezident a policie jako celek jsou nezávislé na politických tlacích,“ řekl Tejc.

Spor o údajném ovlivňování policie vyvrcholil v souvislosti s kauzou nákupu letadel CASA. Ministr financí Miroslav Kalousek, který od vypuknutí případu vehementně hájí exministryni obrany Vlastu Parkanovou, volal vyšetřovateli případu Jiřímu Mazánkovi a podle týdeníku Respekt na něj měl vyvíjet nátlak. Kalousek pak měl volat i policejnímu prezidentovi. Oba aktéři ale pracují s jinou verzí ohledně obsahu jejich hovoru. Podle Kalouska se bavili o policejních passatech, podle Lessyho hovořil Kalousek v souvislosti s letadly CASA.

Anketa
Měl by policejní prezident Lessy rezignovat?
Ano
6.7 %
Ne
93.3 %
Celkem hlasovalo 43071 čtenářů.
yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků