Hlavní obsah
Kluzká vozovka zapříčinila v neděli dopravní nehodu osobního auta v Olomouci. Foto: Miloslav Hradil , Právo

Ledovka a sněžení potrápí řidiče až do pondělí

Mrznoucí déšť, který v sobotu a v noci na neděli proměnil některé silnice v ledová kluziště, vystřídalo na mnoha místech Česka sněžení. Řidiči si tak vedle ledovky musejí dávat pozor i na případné sněhové jazyky.

Kluzká vozovka zapříčinila v neděli dopravní nehodu osobního auta v Olomouci. Foto: Miloslav Hradil , Právo
Ledovka a sněžení potrápí řidiče až do pondělí

Více komplikací zřejmě přinese nedělní noc, kdy poklesne teplota a silnice budou více namrzat. Podle varování meteorologů mají mrznoucí srážky hrozit až do pondělního poledne.

Výraznější dopravní komplikace zatím nebyly hlášeny, fronta směřující od západu se postupně posunula z Čech na Moravu, kde na jihu prší a na některých místech se tvoří ledovka.

Pražští silničáři bojují se sněhem od nedělního rána. Pražští dopravní policisté sice zatím evidují jen několik dopravních nehod a situaci označují za normální, větší problémy ale očekávají k večeru, kdy se bude řada řidičů po víkendu vracet domů. "Zejména v menších ulicích, které silničáři nestačí protáhnout, se může situace zhoršit," řekl jeden z policistů.

Úklid Dvořákova nábřeží v Praze.foto: Právo/Petr Hloušek

Na dálnici D1 si nehoda tří osobních aut vyžádala jednoho mrtvého a několik lehce zraněných osob. Příčinou nehody na 162,5 kilometru ve směru na Prahu byla nekázeň řidiče, který nezvládl řízení na mokré vozovce a přejel do protisměru. Podle policie mu to umožnil prostor ve svodidlech, který se vytvořil v důsledku nehody kamiónu před čtrnácti dny.

Dispečeři středočeských silničních správ potvrzovali, že dálnice a hlavní tahy jsou posypané solí a měly by být mokré, silnice nižších tříd postupně čistí, prohrnují a sypou. Také záchranáři nemuseli zasahovat u žádných extrémních zranění.

Silničári odklízejí sníh ze silnicfoto: Právo/Rudolf Voleman

„Již kolem třetí hodiny ranní bylo na Olomoucku nasazeno 22 sypačů, a to jak našich, tak i našich smluvních partnerů. Silnice se dařilo udržet sjízdné, řidiči však musejí být opatrní,“ řekl Právu v neděli odpoledne olomoucký dispečer Správy silnic Olomouckého kraje Jaroslav Loun. Obdobná situace byla i na Přerovsku, Prostějovsku, Jesenicku a Šumpersku.

Na Zlínsku se počasí v neděli podepsalo na dvou dopravních nehodách. „K jedné došlo u Vizovic, obešla se bez zranění. Při druhé, mezi Oldřichovicemi a Pohořelicemi, byla jedna osoba lehce zraněna,“ informovala tisková mluvčí Okresního ředitelství Policie ČR ve Zlíně Jana Bartíková.

Namrzající déšť nadělal problémy i chodcům.foto: Právo/Miloslav Hradil

Na Jižní Moravě ve vyšších polohách Blanenska a Vyškovska hustě sněžilo, namrzající déšť se sněhem trápil Brněnsko a Břeclavsko. Silničáři vyslali do terénu všechnu dostupnou techniku

Na Liberecku napadlo přes noc 6 cm sněhu. Komunikace prvních tříd, které silničáři ošetřili chemicky jsou mokré s vrstvou rozbředlého sněhu. Vozovky druhých a třetích tříd pokrývá vrstva uježděného sněhu. Horské silnice v Jizerských horách a západní části Krkonoš jsou sjízdné jen se zvýšenou opatrností a vyšší úseky se sněhovými řetězy.

Husté sněžení se nevyhnulo ani Ústí nad Labem.

Foto: ČTK

Neustálé sněhové přeháňky ve východních Čechách zaměstnávaly silničáře celou neděli. Odpoledne se situace výrazně zlepšila, protože ustal vítr vytvářející jazyky a pluhováním a chemickým ošetřením se podařilo udržet sjízdné prakticky všechny silnice. Cestáři mají obavy především z toho, že v noci z neděle na pondělí opět vyrazí kamiony a zablokují některá krizová stoupání.

Problémy na silnicích ovlivnily i návštěvnost některých lyžařských středisek. „Je to dáno zřejmě tím, že počasí není příliš příznivé a je po svátcích,“ potvrdil Právu dispečer jesenické Horské služby na Ovčárně.

Také v Karlových Varech silně sněžilo.

Foto: ČTK

Sníh a mráz trápí velkou část Evropy

Mrazy a sněžení o víkendu komplikovaly situaci v řadě evropských zemí. Bulharské úřady v neděli zaznamenaly osmou oběť mrazů, které v posledních dnech sužují zemi a komplikují dopravu.

Sněžení a velké náledí postihlo i Slovensko a další evropské země; laviny v rakouských Alpách si za poslední týden vyžádaly už devět životů.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků