Hlavní obsah
 

Ledová kalamita vyřadila z provozu vlaky a tramvaje

Namrzlé troleje nedovolily v úterý ráno vypravit většinu vlaků na Moravě a ve středních Čechách a vyřadily z provozu také tramvaje v Praze, Olomouci a částečně také v Brně, kde stojí rovněž trolejbusy. Tramvajovou dopravu, kterou ledovka vyřadila téměř kompletně z provozu, musely nahradit autobusy.

 
Ledová kalamita vyřadila z provozu vlaky a tramvaje

V koridoru z Prahy na Moravu byly v noci na úterý kvůli zamrzlým trolejím zrušeny téměř všechny spoje. Z železničního uzlu Kolín první vlaky vyjely asi v 8 hod. Prostorná nádražní hala v Kolíně je zcela zaplněna lidmi, kteří tady v noci mohli z vlaků vystoupit, případně tu na nějaký spoj čekali.

Paralyzována je i příměstská železniční doprava kolem Prahy, řekl mluvčí Českých drah (ČD) Radek Joklík.

KOMENTÁŘ DNE:

Lyžařské Nagano -  Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>

Situace na železnici by se podle něj měla zlepšit po poledni, bude však záležet na počasí. Lidé by kvůli omezením měli sledovat web ČD.

Nádraží Brno

Video: Petr Kozelka, Právo

Kalamita podle Joklíka stále trvá na střední Moravě, na Hané, Olomoucku, Přerovsku a Prostějovsku. I z tohoto důvodu dnes pojede mezi Prahou a Moravou jen omezený počet vlaků tažených dieselovou lokomotivou.

Cestující zůstali uvězněni

Na tratích podle Joklíka navíc od pondělního večera zůstalo několik vlaků i s cestujícími. V některých se naštěstí aspoň topí, uvedl mluvčí. Vysvětlil, že vlaky nedokážou přes led na trolejích brát proud a dieselová lokomotiva se k nim ještě nedostala. Vedle toho zůstalo na kolejích také několik desítek dalších prázdných vlaků.

BEZ KOMENTÁŘE: V rychlíku v Poříčanech uvízly stovky lidí

Video: Novinky

Už v pondělí se vlaky v Česku kvůli námraze potýkaly s více než šestihodinovým zpožděním. Dotklo se to desítek spojů včetně mezinárodních rychlíků.

Ochromená doprava v Praze

V Praze jezdí v úsecích, kde není metro, místo tramvají zhruba stovka autobusů. Lidé by měli využít k dopravě i pravidelné autobusové linky, řekl ráno mluvčí pražského dopravního podniku Jiří Štábl. Kdy bude provoz tramvají opět obnoven, zatím není jasné, záleží to i na počasí. Předpokladá se zatím dopoledne, řekl Štábl.

Námraza zastavila i provoz tramvají v Černokostelecké ulici v Praze-Strašnicích.

Foto: Michal Kamaryt, ČTK

Náhradní autobusy byly podle něj nasazeny do pražských ulic místo tramvajových linek 1, 3, 5, 6, 9, 11, 12, 20, 22 a 25. Metro a autobusy jezdí bez problémů.

Foto: Luděk Fiala, Novinky

S potížemi se potýká také doprava na železnici, kam ráno nevyjely desítky pravidelných vlakových spojů. Mluvčí Ropid, organizátora pražské dopravy, Filip Drápal sdělil, že cestující by měli počítat s omezeným provozem motorových souprav na páteřních vlakových linkách S1, S4, S7 s S9. Vedle toho některé vlaky na linkách S3, S6, S8 a S80 mohou být zcela zrušeny, a to bez náhrady. Mimo provoz je pak linka S41, jejíž souprava byla převedena na S4, uvedl Drápal.

Doplnil, že lidé by měli situaci o provozu příměstských vlaků a autobusů sledovat na webu Ropidu.

Tramvajím kvůli namrzlým trolejím létaly od pantografů jiskry

Video: Vojtěch Pospíšil, Novinky

Tramvaje nejezdí ani v Olomouci

Ledovka komplikuje dopravu i v jiných oblastech Česka, tramvaje kvůli ní například nevyjely dnes ani v Olomouci. Dopravu cestujících zajistí náhradní autobusy, řekla dispečerka olomouckého dopravního podniku.

V Olomouci už sice neprší, teploty se však pohybují pod bodem mrazu, takže námraza na trolejovém vedení se stále drží.

Foto: Luděk Peřina, ČTK

Výlukové jízdní řády náhradní autobusové dopravy budou mít podle dispečerky ve srovnání s tramvajovou dopravou delší intervaly. Lidé proto musí počítat s tím, že jim cestování MHD zabere více času.

MHD v Brně jezdí kvůli náledí se značnými potížemi

Troleje obalené ledovou krustou způsobují komplikace také v brněnské MHD, která  v úterý pojede se značnými omezeními. „V této chvíli bohužel není možné přesně specifikovat, které úseky budou ráno sjízdné a které nikoliv. Takřka jisté je, že se nám nepodaří zprovoznit následující úseky tramvajových tratí: Česká - Náměstí Míru, Trávníčkova - Obřany, Novolíšeňská - Mifkova, Zemědělská - Čertova rokle, Přístaviště - Ečerova, Ústřední hřbitov - Modřice, Krásného - Stránská skála. Tramvajové linky 4 a 10 budou zcela mimo provoz,“ upozornilo vedení Dopravního podniku na svém webu.

„Trolejbusovou dopravu se v ranních hodinách pravděpodobně nepodaří zprovoznit vůbec, podle vývoje povětrnostních podmínek bude snaha o zprovoznění alespoň centrálních úseků páteřních tras v průběhu denních hodin,“ zní předpověď.

Ledovka v Praze 4

Foto: Ondřej Kořínek, Novinky

Po celou noc křižovaly tramvajové trasy ve městě vozy, které mají technické zařízení na shazování náledí z trolejí. Podnik posílil i týmy takzvaných drátařů, čistících namrzlé troleje. I přes všechno jejich úsilí by ale městu nejvíce pomohlo oteplení.

Výstraha meteorologů před ledovkou platí pro téměř celou ČR až do úterního večera.

Lidé čekají na náhradní autobus na zastávce I. P. Pavlova v Praze

Foto: Luděk Fiala, Novinky

Anketa
Způsobila vám současná ledovka nějakou komplikaci?
Ano
58.8 %
Ne
41.2 %
Celkem hlasovalo 3906 čtenářů.
yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků