Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: Profimedia.cz

Kvůli suchu zahájili rybáři už i nucené výlovy rybníků

Dlouhodobé sucho a s ním spojený nedostatek kyslíku ve vodě přidělávají starosti také tuzemským rybářům. Na jihu Čech je aktuálně nejhorší situace na Jindřichohradecku, kde letos spadlo nejméně srážek. Potíže ale mají všechny firmy zabývající se chovem a produkcí ryb.

Ilustrační foto Foto: Profimedia.cz
Kvůli suchu zahájili rybáři už i nucené výlovy rybníků

Rybáři omezili krmení a každodenně okysličují vodu. Některé rybníky už museli kvůli úbytkům vody a poklesu hladiny nuceně vylovit a ryby z nich přemístit jinam.

Sucho bude mít nejspíše i nepříznivé ekonomické důsledky. Ryby budou letos menší, pravděpodobně se zvýší i jejich úhyn. Někde se po tropických dnech obávají toho, že po nich přijdou silné srážky a takzvané bleskové povodně.

„Situace začíná být kritická. K mnohým rybníkům musíme každou noc vyjíždět s agregáty a čeřit vodu. Té nám v rybnících chybí více než 35 procent. Srážky se nám vyhýbají,“ řekl ČTK výrobní ředitel Rybářství Kardašova Řečice Ladislav Štercl.

Chybí třetina vody

Tamní rybáři kvůli nedostatku vody zatím vylovili jeden rybník a plánují výlov dalších pěti, aby ryby zachránili. Sedmihektarový rybník, jehož vodní plocha klesla vlivem horka na 1,7 hektaru, podle Štercla vytekl za deset hodin, přičemž běžně se vypouští pět dnů.

Úbytek vody trápí i chovatele z Rybářství Hluboká. „Máme mělké rybníky, chybí nám asi třetina vody,“ sdělil firemní zootechnik Aleš Kříž. „Na rybnících, kde je to možné, máme nasazenou techniku na čeření, abychom doplnili pro ryby kyslík, nic víc s tím dělat nemůžeme. Omezili jsme krmení, při nedostatku kyslíku by totiž mohlo docházet k úhynům,“ řekl.

Hlubočtí zatím vylovili dva skoro vyschlé rybníky a chystají se na další. Hladiny klesají o dva centimetry za den.

Také v rybnících obhospodařovaných Rybářstvím Třeboň chybí kolem třiceti procent vody. „Není to plošné, jsou soustavy, které jsou na tom hůř a které jsou na tom lépe. Kde je nedostatek vody výraznější, tam máme nasazenu techniku. V současné době neevidujeme zhoršení zdravotního stavu ryb ani žádné úhyny,“ shrnul ředitel Josef Malecha.

Na Blatensku chybí podle zootechnika Karla Nusla více než čtvrtina vody, nedostatek jí je i na sádkování ryb. „Ryby nejvíc ohrožuje nedostatek kyslíku, někde nelze techniku nasadit, protože u rybníků není elektřina a zvyšovalo by to náklady,“ konstatoval Nusl. Ten se obává, aby po vlně veder nepřišly přívalové deště a povodně jako v roce 2002.

Čekání na déšť

S problémy se potýkají i chovatelé ryb na jižní Moravě. Klíčové je teď udržovat ve vodě dostatek kyslíku a snažit se maximálně zachovat suchem omezené přítoky.

Zatímco Rybníkářství Pohořelice v některých rybnících už zastavilo přikrmování ryb, aby jejich metabolismus zvládl náročné podmínky, Rybářství Hodonín zatím příkrmy pouze omezuje.

Rybáři teď denně objíždějí rybníky a měří množství kyslíku ve vodě. „Kde je ho málo, můžeme nasadit provzdušňovací zařízení,“ řekl ČTK ředitel hodonínské firmy Oldřich Pecha.

Pohořeličtí vidí situaci nejkritičtěji na Znojemsku, kde je největší sucho. „Snažíme se zajistit co nejlepší přítok z potoků, v nichž je hodně málo vody. Je potřeba mít vyčištěné mříže a další záležitosti, které přítok usnadní. Některé rybníky však přítoky nemají a čekají jen na déšť,“ uvedl ředitel podniku Roman Osička.

Právě mírné ochlazení a alespoň občasný déšť by měly podmínky v nejbližších dnech vylepšit a ochladit vodu v rybnících. „Kapr je sice teplomilná ryba, ale ideální je pro něj teplota 24 stupňů,“ připomněl Osička.

Na Pardubicku pomáhá kanál

Velké rybníky v regionu Lázní Bohdaneč na Pardubicku napájí voda z Opatovického kanálu a neobvykle dlouhé sucho tak zatím ryby neohrožuje.

Dva menší rybníky s násadami však podle majitele společnosti Rybniční hospodářství Adolfa Vondrky museli rybáři kvůli nedostatku vody vylovit. Násady umístili do jiného rybníka, kde měli rezervu. Sucho je podle Vondrky horší než loni, ryby ale zatím nehynou.

Mezi ryby citlivé na množství kyslíku patří podle jednatele Českého rybářského svazu Jana Štípka především lososovité ryby, pstruzi a lipani. Zdravotní problémy by mohly mít i dravé ryby, ale ty žijí hlavně v přehradách, kde se schovají do hlubších poloh.

Ani ceny ryb podle rybářů kvůli vyšším nákladům výrazněji nahoru nepůjdou. Jednak je tu cenový strop daný konkurencí ostatního masa. A pokud se počasí umoudří, situace se může vrátit do obvyklých mezí.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků