Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: Jaroslav Soukup, Novinky

Kvůli problémům s platy řidičů autobusů vyhlásí na jihu Moravy nový tendr

Jihomoravský kraj od listopadu vypoví stávající smlouvy, které má uzavřeny s autobusovými dopravci, a vyhlásí novou soutěž. Důvodem tohoto kroku jsou problémy s navýšením mezd řidičů, které kraj není schopen finančně pokrýt. V pátek o rozhodnutí kraje informoval náměstek hejtmana Roman Hanák (ČSSD).

Ilustrační foto Foto: Jaroslav Soukup, Novinky
Kvůli problémům s platy řidičů autobusů vyhlásí na jihu Moravy nový tendr

Výpovědní lhůta je 30 měsíců. Kvůli dříve uzavřeným dlouhodobým smlouvám mohl kraj pokrýt jen část navýšení, aby neporušil zákon. Dostal se tím ale do sporu s dopravci.

Během výpovědní lhůty chce kraj najít nové dopravce. V nových smlouvách chce ošetřit případná navýšení nařízená vládou. V daných třech dopravních oblastech měly smlouvy dopravcům skončit až po roce 2020. Dopravci měli v minulosti možnost smlouvu vypovědět sami, využila toho jen část a jen pro některé podoblasti. Změna se netýká znojemské oblasti.

Vzrostly tarifní mzdy

O zvýšení výdělků řidičů autobusů rozhodla předloni vláda. Minimální mzdový tarif se od loňského ledna zvedl ze 71,60 na 98,10 korun za hodinu, tedy z 12 100 na 16 400 korun měsíčně.

Za hodinu čekání mezi spoji by se mělo platit 88,30 Kč místo 50 korun. Při rozdělené směně by měl také náležet příplatek deset procent základní hodinové sazby za ztížené podmínky. Kvůli neplnění těchto podmínek uspořádali řidiči autobusů začátkem dubna v pěti krajích včetně jižní Moravy jednodenní stávku.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků