Hlavní obsah
Foto: Profimedia.cz

Kůrovec na Šumavě hyne ve velkém, zaúřadovali paraziti

Vlekoucí se spor ohledně kácení či nekácení kůrovcem napadených stromů v nitru šumavského národního parku nakonec zřejmě rozřeší příroda. Brouka totiž kvůli chladnému a vlhkému počasí, které momentálně panuje, hubí viry, plísně a houby. Správa národního parku proto v některých lokalitách přeruší do pondělí těžbu a o dalším postupu se rozhodne až po vyhodnocení situace. Ve čtvrtek to uvedl náměstek ředitele šumavského parku Jiří Mánek.

Foto: Profimedia.cz
Kůrovec na Šumavě hyne ve velkém, zaúřadovali paraziti

V lokalitě Na Ztraceném nedaleko Modravy, kde aktivisté od konce července blokují těžbu napadených stromů, kácení pokračuje a skončí tento pátek. "Plánovaných 5000 stromů zvládneme," dodal Mánek. Poté se budou ještě odkorňovat kmeny nastojato, ale zvuk motorových pil utichne.

Vir kůrovce pod kůrou usmrtí a tyto stromy není nutné kácet, protože už z nich brouk nevylétne a neohrozí další porosty. "Hlásili nám to několikrát kluci z terénu za posledních 14 dnů. Průběžně to monitorujeme. Ve středu jsem byl hlavně na Jezerním hřbetu a Gsengetu (u Železné Rudy), kam jsme měli jít těžit. Na zhruba 30 hektarech jsme zjistili vysokou parazitaci," uvedl Mánek.

Pracovníci tam zkontrolovali asi 20 stromů a ve čtvrtek a v pátek jich prohlédnou stovky. Podle výsledku se v pondělí NPŠ rozhodne, zda bude pokračovat kácení v těžených lokalitách.

Jaký virus kůrovce zahubil, se zatím neví

Podle Mánka se paraziti objevují každý rok, ale záleží na počasí. "Vzhledem k tomu, že loňské napadení a nárůst kůrovce byl opravdu obrovský a tím, že hodně prší a počasí nám přeje, tak se dala vysoká parazitace očekávat. Je zřejmě vyšší než loni," dodal.

Jde o kombinaci plísní, hub a virů. "Některé vzorky jsme nechali poslat na vyšetření a bylo nám předběžně řečeno, že brouka ve stadiu larvy napadl nějaký virus. Definitivní zprávu budeme mít v pondělí," uvedl Mánek.

Kdo napomáhá hubení kůrovce
Lovci
Nejznámějšími jsou pestrokrovečník mravenčí a několik druhů drabčíků. Oba druhy jsou nebezpečnými lovci kůrovců. Jejich larvy loví a požírají vajíčka, larvy nebo kukly kůrovců. Jednotlivá stadia se pohybují pod kůrou i na povrchu kmenů. Jeden dospělý pestrokrovečník dokáže denně spořádat několik kůrovců.
Parazitoidi
Druhy hmyzu, které se vyvíjejí v jednotlivých stadiích kůrovců. Např. čeleď lumčíkovitých, někteří jsou tzv. ektoparazitoidi (cizopasník žijící na povrchu těla jiného organismu) na larvách
kůrovců, jiní endoparazitoidi (cizopasník žijící uvnitř těla hostitele) na dospělcích kůrovců. K dalším drobným, ale neméně důležitým parazitům patří chalcidky, a to kovověnka.
Entomopatogeny
Jsou to viry, bakterie, prvoci a houby. Tyto patogeny vyvolávají onemocnění, při kterém dochází ke zkrácení délky života, snížení plodnosti, snížení letových schopností a pohyblivosti kůrovců po lese. V současné době jsou nejznámější entomopatogenní houby (organismy schopné vyvolat onemocnění u hmyzu) - např. Beauveria. Tato houba je rozšířena po celém světě používá se k biologické ochraně proti mnoha druhům škůdců.
 Zdroj: Národní park Šumava

Pokud správa zjistí parazity v kmenu, tak ho nebude kácet, i když už je strom kůrovcem usmrcen a uschne. "Kůrovec pod kůrou už je mrtvý a strom už není potenciální hrozbou pro další stromy. Brouk už z něj nevyletí a nenapadne další stromy," vysvětlil Mánek.

Podle něj jsou těžební práce naplánované po celém parku, od Nově Pece po Železnou Rudu. "Natěženo je letos už asi 160 000 metrů krychlových kůrovcem napadeného dřeva a nějakých 50 000 vyznačeno," dodal Mánek.

Na Ztraceném u Modravy skončí těžba zhruba 5000 stromů v pátek. Na místě je kolem 45 aktivistů, kteří se snaží kácení blokovat. Vymezená místa pro těžbu stále hlídá zhruba 50 policistů.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků