Hlavní obsah

Kubek: Klaus by měl podepsat více peněz pro zdravotnictví

Prezident České lékařské komory (ČLK) Milan Kubek se v pátek obrátil na prezidenta republiky Václava Klause s žádostí, aby nevetoval návrh zákona, podle něhož stát bude od dubna platit za své pojištěnce mnohem víc peněz než dosud.

Kubek: Klaus by měl podepsat více peněz pro zdravotnictví

"Je to historicky nejvyšší zvýšení. Stát má 5,9 miliónů obyvatel, za které platí zdravotní pojištění. Jsou to především děti, důchodci, nezaměstnaní a další. Od února, kdy došlo k prvnímu zvýšení těchto plateb za ně měsíčně platí 560 korun a od dubna by to mělo být 636 korun měsíčně za každého z nich. To zajistí zdravotnictví do konce roku navíc čtyři miliardy korun," řekl Právu Kubek.

Dodal, že na návrhu zákona se shody obě komory Parlamentu. "Zákon je výsledkem širokého politického konsensu. Jde o skvělý případ konstruktivní spolupráce koalice a opozice při řešení věcných problémů. Ve zdravotnictví je to nevídané," řekl Kubek.

Podle něj prezident republiky by neměl využívat svého veta a zákon podepsat. "Navýšení peněz za státní pojištěnce přispěje ke stabilizaci zdravotnictví. Pokud by prezident zákon vetoval, mohlo by to ohrozit dostupnost zdravotní péče pro pacienty," řekl Kubek.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků