Hlavní obsah
Adriana Krnáčová Foto: Novinky

Krnáčová neuspěla. Zastupitelé odmítli změnu památkového zákona

Pražští zastupitelé odmítli projednávat návrh končící primátorky Adriany Krnáčové (ANO) na změnu památkového zákona. Památkáři magistrátu by podle něj mohli v budoucnu rozhodovat bez ohledu na názor Národního památkového ústavu (NPÚ). Zastupitelé se postavili proti rozhodnutí rady města poté, co se na adresu Krnáčové snesla kritika jak ze strany ústavu, tak z vysokých škol i od některých politiků a z veřejnosti.

Adriana Krnáčová Foto: Novinky
Krnáčová neuspěla. Zastupitelé odmítli změnu památkového zákona

Proti zařazení návrhu na program hlasovala většina 40 zastupitelů z 58 přítomných. Návrh změny zákona schválili pražští radní, kterým jej předložila primátorka Adriana Krnáčová (ANO).

Vyřadit návrh z programu zastupitelstva navrhl jako první předseda zastupitelů ANO Michal Hašek. „Navrhuji vyřazení tohoto bodu z programu. Výbor pro kulturu se vyjádřil ve stejném duchu,” řekl.

S vyřazením souhlasil i zastupitel Jiří Nouza (Pro Prahu) a zastupitel a starosta Prahy 4 Petr Štěpánek (SZ/Trojkoalice). NPÚ je podle Štěpánka jediným nezávislým úřadem v oblasti památkové péče.

Změna zákona o památkové péči měla podle rady města pomoci zejména urychlit práce na objektech, které nejsou kulturní památkou, ale nacházejí se v památkově chráněném území. Vlastník kulturní památky či projektant by například nebyl povinen s NPÚ projednat přípravnou a projektovou dokumentaci při jejím zpracování.

Podle NPÚ by změna znamenala likvidaci památkové péče a důvody pro změnu uváděné magistrátem jsou zástupné. Za ohrožení českého kulturního dědictví jej označili vysokoškolští odborníci i poradci UNESCO. „Zbavit NPÚ možnosti vyjadřovat se k obnově památek by znamenalo nevratně poškodit celý systém památkové péče, která je na odborném přístupu NPÚ založena,” napsali v prohlášení akademici.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků