Hlavní obsah
Petr Krčál Foto: Milan Malíček, Právo

Krčál pustil ministerstvo práce, důvodem je rodinná tragédie

Kandidát na post ministra práce a sociálních věcí Petr Krčál (ČSSD) se z osobních důvodů vzdal nominace na post ministra práce a sociálních věcí v kabinetu, který hodlá sestavit předseda ČSSD Bohuslav Sobotka spolu s hnutím ANO a lidovci. Sobotka do pátku vybere nového nominanta. Ve hře jsou prý tři kandidáti.

Petr Krčál Foto: Milan Malíček, Právo
Krčál pustil ministerstvo práce, důvodem je rodinná tragédie

„Vzdávám se nominace na post ministra práce a sociálních věcí. Důvodem je tragická smrt bratra Jiřího, která velmi zasáhla moji rodinu,” uvedl Krčál v prohlášení s tím, že se musí věnovat jak rodičům, kteří vyžadují zvýšenou zdravotní péči, tak své manželce, která se zotavuje z onkologické léčby.

„S ohledem na sled událostí posledních dnů však nemohu jednat jinak. Touto cestou se zároveň omlouvám budoucímu předsedovi vlády Bohuslavu Sobotkovi a všem občanům naší země za způsobené komplikace,” napsal Krčál v prohlášení.

Nové jméno do konce týdne

Sobotka rozhodnutí rozumí a plně jej respektuje. „Funkce ministra vyžaduje plné nasazení a soustředění, o minulou vládou zničeném ministerstvu práce a sociálních věcí to platí dvojnásobně,” dodal.

„Vážné osobní důvody Petra Krčála chápu. Předpokládám, že do pátku vyberu náhradníka a projednám ho nejprve s vedením ČSSD. Jednotlivá jména proto do pátku nebudu komentovat. Vybírám ze tří možných kandidátů,” sdělil Novinkám Sobotka. O koho jde, neuvedl.

Nominace na tento post  nebyla dlouho jasná. Sobotka původně uvažoval o Vladimíru Špidlovi, z něhož však nakonec chce mít šéfa svých poradců. Předseda poslaneckého klubu Roman Sklenák dal přednost postu ve Sněmovně.

Roman Sklenák (ČSSD)

Foto: Jan Handrejch, Právo

Nyní by Sklenák znovu mohl být jedním z adeptů. „Určitě, bezpochyby, ale to nemohu v této chvíli předjímat, je to kompetence pana předsedy,“ řekla Novinkám místopředsedkyně strany Alena Gajdůšková.

„Zítra (ve středu) ráno máme politické grémium, tak předpokládám, že společné řešení bude až zítra. Samozřejmě musí být velmi rychle stanoveno, kdo bude dalším nominovaným,“ dodala.

Sklenák se vyjádří až po nabídce

Předjímat nechtěl ani sám Sklenák. „Skutečně k tomuto teď nejsem schopen mnoho říct, určitě se tím bude zabývat politické grémium, které zasedne zítra ráno. Jistě se tím intenzivně zabývá pan předseda Sobotka, já jsem s ním zatím na toto téma nehovořil, takže nechci spekulovat, jaké jsou možnosti,“ řekl Novinkám Sklenák.

Nevyloučil však, že by se novým kandidátem na ministra skutečně mohl stát. „Trvá mé stanovisko, které jsem říkal už před několika týdny, že preferuji práci ve vedení poslaneckého klubu, nicméně vzhledem k tomu, jaká je situace, nemohu vyloučit žádnou variantu,“ uvedl.

„Až k nějaké nabídce případně dojde, tak se k ní vyjádřím,“ odvětil na dotaz, zda by případnou nabídku ze strany šéfa ČSSD na nominaci do vlády přijal.

Zaskočení kolegové

Krčálova rezignace překvapila jeho stranické kolegy na Vysočině. I když se zpráva o tragédii v rodině neutajila a na pondělní schůzi krajského výkonného výboru (KVV) ČSSD jeho předseda Krčál chyběl, o jeho vzdání se funkce ministra nikdo z oslovených nevěděl.

„Nevím o tom vůbec nic,“ překvapeně sdělil místopředseda KVV za Havlíčkobrodsko Petr Vaněk. Stejně překvapené reakce se Právu dostalo od místopředsedy za Třebíčsko Zdeňka Ryšavého. „To je nějaký nesmysl. Včera na jednání o tom nepadlo ani slovo,“ bránil se záležitost jakkoli komentovat.

Rozhodnutí Petra Krčála bylo nové i pro představitele jeho domovské obce, Polničky na Žďársku, i když o tragédii v rodině samozřejmě vědí. „Zpráva o složení kandidatury je pro mě novinkou. Lidsky je to zcela pochopitelné, i když fakticky je to škoda. Byl by to dobrý ministr,“ řekl místostarosta Polničky Luboš Zeman.

Přehled kandidátů na ministry vznikající koaliční vlády
ČSSD
premiér
Bohuslav Sobotka
ministryně práce a sociálních věcí
Michaela Marksová Tominová
ministr pro legislativní radu vlády, lidská práva a rovné příležitosti
Jiří Dienstbier
ministr průmyslu
Jan Mládek
ministr školstvíMarcel Chládek
ministr vnitra
Milan Chovanec
ministr zahraničí
Lubomír Zaorálek
ministr zdravotnictví
Svatopluk Němeček
ANO 2011
ministr financí a vicepremiér pro ekonomiku
Andrej Babiš
ministr dopravy
Antonín Prachař
ministr obrany
Martin Stropnický
ministryně pro místní rozvoj
Věra Jourová
ministryně spravedlnosti
Helena Válková
ministr životního prostředí
Richard Brabec
KDU-ČSL
ministr bez portfeje pro vědu a inovace Pavel Bělobrádek
ministr kultury
Daniel Herman
ministr zemědělství
Marian Jurečka

 

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků