Hlavní obsah
Spatřit korunovační klenoty chtějí od rána stovky lidí Foto: Milan Malíček, Právo

Korunovační klenoty přilákaly stovky lidí

Zhruba od půl čtvrté ráno čekali první lidé na otevření výstavy symbolů české státnosti - korunovačních klenotů. Od ranních hodin stály před branami Jižních zahrad Pražského hradu již stovky lidí, fronta se táhla téměř po celých Starých zámeckých schodech. Nápor ale v sobotu kvůli špatnému počasí nebyl tak veliký, jak organizátoři očekávali.

Spatřit korunovační klenoty chtějí od rána stovky lidí Foto: Milan Malíček, Právo
Korunovační klenoty přilákaly stovky lidí

Výstavu v sobotu zhlédlo 2844 lidí; před pěti lety, kdy se vystavovaly pouze hlavní korunovační klenoty, přišlo první den 4200 lidí.

V osm hodin se otevřely Jižní zahrady a za doprovodu Hradní stráže lidé šli až k Býčímu schodišti, kde čekali na devátou hodinu, kdy se expozice otevře. Mnozí se na sychravé počasí důsledně připravili; kromě teplého oblečení nezapomněli ani na svačinu, deku a termosku s horkým nápojem.

Hradní stráž ovšem do sálu, kde jsou klenoty uloženy, návštěvníky s jídlem a pitím nepustila. Také batohy si museli návštěvníci před vstupem odkládat.

Jednou z prvních návštěvnic byla i pětapadesátiletá žena z Moravy. "Přišla jsem ve 03:30 a byla jsem druhá, paní před námi tady spala. Klenoty jsem viděla už jako dítě a těším se na jejich sílu a setkání s nimi," uvedla.

Po zhlédnutí českého národního pokladu byli mnozí dojati. "Vidím je asi naposled. Určitě předčily má očekávání, hlavně koruna je úžasná," řekl důchodce Jiří Prokop, který do Prahy přijel z Brna už v pátek večer.


Umělecký zlatník a restaurátor Jiří Belda se o korunovační klenoty stará od roku 1966. „Všechny předměty jsou v perfektním stavu. Doufám, že takové zůstanou ještě dlouho,“ řekl Belda.

Také v Korunní komoře, kde jsou klenoty uloženy, restaurátoři nezaznamenali závažná poškození. Letošní výstava je jedinečná v tom, že kromě klenotů jsou vystavovány i další předměty, které souvisejí s historií korunovací.

Jsou to mimo jiné relikviáře, grafiky ukazující průběh korunovací nebo obaly na klenoty a truhly, ve kterých bývaly transportovány. Mnoho z nich pochází z takzvaného Svatovítského pokladu a patří k jeho nejcennějším částem.


V Praze jsou po pěti letech vystaveny korunovační klenoty (Stream.cz)
Vystaveny jsou i kopie
Ti, kterým by se nepovedlo letos klenoty zhlédnout, si mohou alespoň zakoupit DVD se záznamem výstavy nebo obsáhlou publikaci o korunovačních klenotech.

Kromě toho jsou ve stálé expozici Příběh Pražského hradu vystaveny jejich kopie.

Korunovační klenoty

Svatováclavská koruna – ke své korunovaci v roce 1347 ji nechal zhotovit Karel IV. Je vysoká 19 centimetrů a váží téměř 2,4 kilogramu. Zdobí ji celkem 96 drahokamů, nichž některé patří k největším na světě, a 20 perel.

Královské jablko – vysoké 22 centimetrů, váží 780 gramů. Zdobí je 6 spinelů, 8 safírů a 31 perel.

Královské žezlo – 67 centimetrů dlouhé, váží 1013 gramů. Zdobí je 4 safíry, 5 spinelů a 62 perel.

Obě nechal vyrobit císař Ferdinand I. v letech 1532 až 1534.

Korunovační roucho – zhotoveno z luxusní hedvábné tkaniny protkávané zlatem. Plášť je 312 centimetrů široký a 236 centimetrů dlouhý. Po celém obvodu je lemován hermelínem – bílou zimní kožešinou hranostaje. Pravděpodobně jej nechal zhotovit ke své korunovaci českým králem Ferdinand II. v roce 1617.

Ostatkový kříž – vyroben po roce 1354. Jsou do něj vloženy ostatky Kristova umučení (dřevo kříže, část provazu a hřeb). Je zdoben safíry, kamejemi a perlami.

Svatováclavský meč – gotická zbraň, při korunovaci byl využíván jako součást slavnostního oděvu.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků