Hlavní obsah

Kořalky je v ČR letos méně, je však kvalitnější

Výtěžnost slabší, kvalita lepší. Zhodnotil prvotní poznatky z letošního pálení kořalky Miroslav Holub z Knížecí palírny v Jaroměři na Náchodsku.

Kořalky je v ČR letos méně, je však kvalitnější

Výtěžností producent třešňovice, hruškovice nebo slivovice myslí množství litrů získaného z ovocného kvasu. Kvalitou lahodnost chuti finálního produktu nejlépe se sedmdesátiprocentním podílem čistého alkoholu. Pěstitelé díky letos vyšší cukernatosti plodů oprávněně očekávali lepší kvalitu. Řada se musela spokojit s menším množstvím kořalky.

„Teplo dalo plodům víc cukru, avšak kvas se většinou v nádobách přehříval, kvasinky hynuly, což se negativně podepsalo na konečném množství pálenky. Letos jsme litr destilátu vypálili z téměř dvanácti kil kvasu. Slušné výtěžnosti i kvality docílil pěstitel, který měl možnost skladovat kvas při teplotách od 15 do 20 stupňů,“ přibližuje Holub v pálenici vybavené moderní technologií schopné zbavit pálenku chuťově nepříjemného ocasu.

„Používám jako jeden z mála v okolí třípatrovou rektifikační kolonu. Ta zbaví konečný produkt nežádoucích chuťových příměsí nejčastěji po kyanidu,“ boří Holub mýty o lahodnější chuti dané pouze vyšším podílem přírodního cukru v ovoci. Roli hraje i technologie pálení, kdy každé patro kolony pracuje jako samostatný destilační stupeň, které díky vzájemné propojenosti pálenku dokonale vyladí a zabaví příchuti kyanidů z pecek.

Slivovici domovem z Podkrkonoší, kde švestky během krátkého léta obvykle příliš cukru nepoberou, dokáže Holub chuťově přiblížit nejlepší moravské. Přidávat do kvasu cukr, což dělá jenom čuně, zákon zakazuje, i když kontrolovat to nelze. Pěstitel z kvasu dotaženého cukrem sice získá víc kořalky, ovšem nevalné chuti. „Nadarmo neříkám, že nejlepší pálenku na Moravě vaří Čech, který se tam přiženil. Jednou jsem to tam utrousil a ze zlou se potázal. Málem jsem dostal po čuni,“ pronesl kacířsky Holub, jehož palírna zároveň funguje jako malý lihovar.

Lidi musí evidovat

„Pěstitel musí vyplnit čestné prohlášení o vlastnictví pozemku, odkud ovoce pochází, nebo že jde o naturálie od zaměstnavatele,“ odrazuje Holub jedince, schopné chodit do pálenice pro lacinou kvalitní kořalku prodávanou v obchodech za minimálně pětistovku.

„Vedeme evidenci lidí, kteří k nám přivezli ovoce na kvas, což je opravňuje k nákupu destilátu. U těch, kdo přivezou vlastní kvas k okamžitému vypálení, je to jasné,“ podotkl Holub s radou kvas během kvasného procesu nikdy nemíchat. „Vzduch kvašení negativně ovlivní. Spousta lidí se mylně obává i zmrznutí kvasu,“ radí Holub, jenž ročně vypálí až 30 tisíc litrů po zředění vodou padesátiprocentní pálenky. „Letos to bude zhruba stejně,“ míní.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků