Hlavní obsah
Předseda ODS Mirek Topolánek při hlasování na kongresu ODS. Foto: Stanislav Peška, ČTK

Kongres ODS změnil stanovy a usnadnil vylučování členů ze strany

Kongres ODS v neděli schválil změny stranických stanov. Podle delegátů má výkonná rada pro příští kongres do konce února určit způsob výběru hlasujících účastníků se zohledněním výsledků parlamentních voleb. Podle nových pravidel bude moci výkonná rada na návrh regionální rady zrušit konkrétnímu straníkovi členství.

Předseda ODS Mirek Topolánek při hlasování na kongresu ODS. Foto: Stanislav Peška, ČTK
Kongres ODS změnil stanovy a usnadnil vylučování členů ze strany

Výkonná rada má z rozhodnutí delegátů pro příští kongres připravit takový klíč pro výběr delegátů, který zohlední výsledky předchozích parlamentních voleb. Je to krok, kterým se občanští demokraté snaží zamezit nabírání "černých duší" regionálními organizacemi a delegáti o něm bouřlivě diskutovali.

Do nových stanov se tak nakonec nevešel původně připravený návrh, na kterém zřejmě nebyla politická shoda. Podle tohoto návrhu měl být počet delegátů na kongresu fixně omezen na pět stovek. Polovina z nich by podle matematického modelu odpovídala počtu voličů v příslušném kraji, druhá polovina volebnímu výsledku ODS v tomto kraji. Eliminováno tak mělo být odvozování síly regionů na stranických fórech od počtu jejich členů.

V reflexi potíží, které ODS měla s vylučováním poslance Vlastimila Tlustého, doplnil nynější 20. kongres stanovy strany tím, že členství zaniká z důvodů závažného porušení povinností na návrh příslušné regionální rady zrušením členství Výkonnou radou ODS. Lhůta pro případný nový vstup do strany je nově stanovena na tři roky.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků