Hlavní obsah
Předseda poslaneckého klubu KSČM Pavel Kováčik (vlevo) a místopředseda strany Jiří Dolejš. Foto: Lukáš Táborský, Právo

Komunisté žalují: ČSSD a ODS od nás opisují

Komunisté tvrdí, že občanští i sociální demokraté pouze opisují jejich legislativní návrhy, hesla i slogany. O ČSSD dále tvrdí, že své předvolební sliby neplní a v říjnu po volbách do Sněmovny uzavře velkou koalici s ODS namísto spolupráce s nimi.

Předseda poslaneckého klubu KSČM Pavel Kováčik (vlevo) a místopředseda strany Jiří Dolejš. Foto: Lukáš Táborský, Právo
Komunisté žalují: ČSSD a ODS od nás opisují

Komunisté podle místopředsedkyně Věry Žežulkové přišli v minulých volbách například se sloganem "Máme řešení" a krátce na to se objevilo heslo ODS "Řešení místo strašení". "Jde jen o modifikaci s použitím hlavního klíčového slova," uvedla.

ČSSD zase použila podle místopředsedkyně na jaře heslo "Se zdravím se nesmí kšeftovat", které je prý rovněž původně komunistické. Také heslo sociálních demokratů "Evropu nejen pro bohaté" připomíná slogany KSČM, uvedla.

KSČM podle Žežulkové začala první používat na billboardech portréty anonymních lidí, například důchodců nebo rodin s dětmi, a uváděla, co pro ně hodlá udělat. Místopředsedkyně opět tvrdí, že tento nápad a do jisté míry i design billboardů využily i jiné strany, zejména sociální demokracie.

"Tu naši domácí invenci jim, zdá se, jejich zahraniční agentury doporučují. Ta paralela tam je," přitakal kolegyni místopředseda Jiří Dolejš.

ČSSD naslibuje cokoliv, tvrdí poslankyně

Zejména sociální demokraty komunisté osočují z toho, že si přisvojují jejich legislativní návrhy, které využívají i ve volební kampani. Dolejš, poslankyně Bebarová-Rujbrová i Žežulková shodně tvrdí, že to byli poslanci KSČM, kdo první navrhoval majetková přiznání, zákony o referendech, novomanželské půjčky, zrušení poplatků ve zdravotnictví a daňovou progresi. Komunisté přišli například s návrhem zdanit příjmy nad 100 tisíc měsíčně 40 procenty. Krátce na to prý sociální demokraté oznámili, že budou prosazovat zdanění ročního příjmu nad 1,2 milionu korun 38 procenty. "To bylo nejkřiklavější," dodala Žežulková.

Podle Bebarové-Rujbrové se volební program KSČ a ČSSD z valné většiny překrývá. "Mnohokrát jsme se přesvědčili, že sociální demokracie lidem naslibuje cokoliv, a to, co dělá po volbách, se od slibů mnohdy liší," dodala Žežulková.

Bude velká koalice, bojí se KSČM

Zda a jak bude po volbách KSČM s ČSSD v případě jejího vítězství spolupracovat, bude proto podle Žežulkové záležet na vládním prohlášení.

"Rozhodující je, co ČSSD bude dělat po volbách. To už není o slibech, ale o jejich realizaci," zdůraznila. Rujbrová se ale obává, že ČSSD dá po volbách před přímou spoluprací s KSČM přednost velké koalici s ODS. "Pokud by se tak stalo, nehrozil by jen odklon od levicových priorit, ale i změna volebního systému, který by menší strany z politické soutěže vyloučil.

Vodrážka varoval před sjednocením levice

Místopředseda ODS David Vodrážka v úterý na tiskové konferenci naopak varoval před možnou povolební spoluprací ČSSD a komunistů. K tomu, že by se komunisté mohli znovu omluvit  za svou minulost, Vodrážka dodal, že jde o politický handl a omluvu spíše naoko.

"Ani sebelepší omluvou se přece nemění nic na tom, že základy, na nichž staví současní čeští komunisté, i nadále stojí proti svobodě jednotlivce a dalším hodnotám klíčovým pro demokracii," zdůraznil Vodrážka.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků