Hlavní obsah
Opencard Foto: Jan Handrejch, Právo

Komise k opencard podá trestní oznámení na policii a státní zástupkyni

Ze sněmovní komise pro pražskou kartu opencard vzejdou dvě trestní oznámení. Komise uložila předsedovi Bronislavu Schwarzovi (ANO), aby je podal na policii a dozorovou státní zástupkyni Dagmar Máchovou pro podezření ze zneužití pravomoci úřední osoby. Schwarz to v úterý řekl novinářům. Závěry komise nejprve projedná Sněmovna.

Opencard Foto: Jan Handrejch, Právo
Komise k opencard podá trestní oznámení na policii a státní zástupkyni

Komise se měla zaměřit na postup vyšetřování počátků nyní už více než miliardového projektu opencard. Policie se projektem zabývala na základě trestního oznámení někdejší opoziční zastupitelky Jany Ryšlinkové.

Nepochopitelný odklon vyšetřování

Komise podle člena Ivana Gabala (KDU-ČSL) porovnávala postup policie a státního zastupitelství vůči trestnímu oznámení. "Většina pochybení, která jsou identifikovaná a která případně budou předmětem trestního oznámení, se týká nepochopitelného a velice rychlého odklonu vyšetřování od smyslu, obsahu a hlavních bodů trestního oznámení," řekl Gabal.

"Podat trestní oznámení je právem každého občana, a tedy i sněmovní komise. Vzhledem k tomu, že zatím neznáme text tohoto oznámení, nebude se k němu ani Městské státní zastupitelství v Praze, ani státní zástupkyně Dagmar Máchová vyjadřovat," řekla mluvčí pražského městského státního zastupitelství Štěpánka Zenklová.

Trestní oznámení Ryšlinkové podle místopředsedy komise Daniela Korteho (TOP 09) naznačovalo trestný čin úmyslného, organizovaného a předem promyšleného podvodu. Státní zástupkyně věc podle něj rozdělila na devět samostatných kauz, až na dvě byly odloženy. Původní trestní oznámení bylo znehodnoceno, uvedl Korte.

Hercegová se za Máchovou postavila

Před soudem dosud skončila pětice bývalých úředníků z odboru informatiky. Soud jim zatím nepravomocně uložil podmíněné tresty. Někdejší městští politici včetně primátora Pavla Béma (ODS) vystupovali jako svědci.

V další kauze opencard je obžalována většina členů pozdější rady včetně dosluhujícího primátora Tomáše Hudečka (dříve TOP 09) a jeho předchůdce Bohuslava Svobody (ODS).

Z činnosti komise už vzešel podnět nejvyššímu státnímu zástupci Pavlu Zemanovi, aby prověřil postup Máchové. Zeman podnět předal k vyřízení pražské městské státní zástupkyni Janě Hercegové, která se za Máchovou postavila.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků