Hlavní obsah
Vrcholní představitelé pražských organizací TOP 09 a ODS na jednom z předchozích jednání Foto: Petr Horník, Právo

Koalici s ODS dáváme šanci pět procent, zní z pražské TOP 09

Pravděpodobnost, že v hlavním městě vznikne pravicová koalice vítězné TOP 09 a občanských demokratů, odhadují zástupci TOP 09 na pět procent. Podle opakovaných vyjádření TOP 09 má strana indicie, že ODS se již dohodla s ČSSD na vytvoření velké koalice. Ve středu to uvedl předseda klubu TOP 09 a jeden z vyjednávačů Tomáš Hudeček. TOP 09 také uvedla, že pokud se nedohodne s ODS, předloží "velkorysou nabídku" ČSSD.

Vrcholní představitelé pražských organizací TOP 09 a ODS na jednom z předchozích jednání Foto: Petr Horník, Právo
Koalici s ODS dáváme šanci pět procent, zní z pražské TOP 09

O dohodě občanských a sociálních demokratů se v metropoli spekulovalo již po ukončení voleb. Vztahy mezi TOP 09 a ODS jsou již řadu dní velmi napjaté. TOP 09, údajně pod vlivem informací o tvořící se takzvané velké koalici mezi ODS a ČSSD, proti občanským demokratům několikrát ostře vystoupila. Nejprve vyzvala premiéra a šéfa ODS Petra Nečase, aby se vložil do jednání, později pražského lídra ODS Bohuslava Svobodu nařkla ze lži.

Po úterní schůzce se ale představitelé stran tvářili optimisticky a podle Svobody prý šance na vytvoření koalice znovu stouply. Vyjednávači TOP 09 ale optimismus mírní. Šéf pražské ODS Boris Šťastný však trvá na tom, že šance na vytvoření kterékoliv z koaličních variant jsou stále stejné.

"Podle všech indicií vše nasvědčuje tomu, že pravděpodobnost koalice je asi pětiprocentní," řekl konstatoval Hudeček. "Já to tak dramaticky nevidím," oponoval v reakci Šťastný. Podle něj jsou všechny varianty stále stejně pravděpodobné.

Naděje umírá poslední

Hudeček dodal, že dokud není podepsána smlouva, stále existuje určitá naděje na spolupráci pravicových stran. "Naše nabídka stále platí," zdůraznil.

Předseda pražské TOP 09 František Laudát připravil před čtvrtečním jednáním obou stran analýzu vztahů mezi TOP 09 a ODS v pražských městských částech. Doplnil k tomu, že dokument dnes pošle ODS. Občanští demokraté totiž podle něj TOP 09 obvinili, že "na deseti z 15 radnic" nabídli za vzájemnou spolupráci posty starostů sociální demokracii. Podobně se pro ČTK vyjádřil jeden z vysoce postavených pražských občanských demokratů.

Podle Laudáta to ale není pravda. Takto se prý zachovali pouze v Praze 4, 10 a 11.

Velkorysou nabídku by dostala i ČSSD

Hudeček dodal, že pokud ODS do konce týdne jasně neřekne, zda chce či nechce s TOP 09 spolupracovat, strana předá nabídku sociální demokracii. "Bude velkorysá," dodal.

O tom, že pakt mezi občanskými a sociálními demokraty na pražském magistrátu je stále pravděpodobnější, se v posledních dnech mluví stále hlasitěji i v pražských kuloárech. Představitelé stran mají být údajně na spolupráci již domluveni.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Související články

Výběr článků