Hlavní obsah
Prezident Václav Klaus a premiér Jan Fischer Foto: Jan Handrejch, Právo

Klausovu podmínku pro podpis Lisabonské smlouvy projedná vláda

Vláda se na svém pondělním zasedání bude zabývat požadavkem prezidenta Václava Klause, který svůj podpis pod lisabonskou smlouvou podmiňuje trvalou výjimkou z Listiny základních práv EU. Vláda doufá, že se jí podaří s hlavou státu i Evropskou unií vyjednat takový postup, který umožní dokončení ratifikačního procesu lisabonské smlouvy ještě letos.

Prezident Václav Klaus a premiér Jan Fischer Foto: Jan Handrejch, Právo
Klausovu podmínku pro podpis Lisabonské smlouvy projedná vláda

Klaus minulý týden překvapil české i evropské politiky, když svůj souhlas s Lisabonskou smlouvou nově podmínil právě vyjednáním takových záruk, které by znemožnily prolomení Benešových dekretů a majetkové požadavky odsunutých sudetských Němců. [celá zpráva]

Klaus podle svého tajemníka Ladislava Jakla se narozdíl od Irů nespokojí s pouhou politickou deklarací všech členů sedmadvacítky, chce právní záruky. [celá zpráva]

K dokončení ratifikace v celé sedmadvacítce zbývá nyní jen podpis českého prezidenta. "Budeme hledat cesty, jak i za těchto okolností nalézt solidní východiska," řekl v pátek premiér Jan Fischer s tím, že problém vyžaduje důkladnou analýzu věcnou, politickou i právní.

Právníci se neshodují, zda prolomení Benešových dekretů hrozí, většina se však domnívá že ne. [celá zpráva]

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků