Hlavní obsah
Václav Klaus Foto: Michaela Říhová, Právo

Klause by volilo 57 procent lidí, uvádí průzkum SC&C

Podle výzkumu agentury SC&C pro ODS se 57 procent lidí vyslovilo pro znovuzvolení Václava Klause prezidentem, pro jeho soupeře Jana Švejnara hlasovalo 43 procent respondentů. Jako důvod pro znovuzvolení dotazovaní uvedli především Klausovu důvěryhodnost a reprezentativnost. V průzkumu, který si ČSSD objednala u STEM, naopak zvítězil Švejnar.

Václav Klaus Foto: Michaela Říhová, Právo
Klause by volilo 57 procent lidí, uvádí průzkum SC&C

"Mezi hlavní příznivce Václava Klause patří zejména voliči strany ODS, ale také ti respondenti, kteří v současné době nevědí, kterou stranu by volili v případných volbách do Sněmovny," uvedlo SC&C.

U voličů ČSSD a KSČM naopak jednoznačně převažují sympatie ke Švejnarovi, u příznivců KDU-ČSL a Strany Zelených je podpora téměř půl na půl.

Přívrženci Klause uvedli, že současný prezident by byl lepší hlavou státu proto, že je důvěryhodný a reprezentativní (38 procent), dvacet procent proto, že je Čechem. Stoupenci Jana Švejnara zase uvedli, že česko-americký ekonom je symbolem změny (23 procent), má větší charizma a je sympatický (20 procent).

Proč by byl Václav Klaus pro ČR lepším prezidentem?
názor
procenta
jistota, důvěryhodnost, reprezentativnost
38
je Čech
20
dobrý prezident, má zkušenosti
16
Švejnara neznám, nevím co od něj čekat
6
zdroj: SC&C

Průzkum pro ODS zahrnul i volební model, podle něhož by nyní volby vyhrála ČSSD se ziskem 37 procent hlasů. Občanské demokraty by volilo 34 procent oslovených, komunisty 14 a zelené sedm procent. Do Sněmovny by se ještě dostali lidovci, kteří by získali šest procent hlasů.

Ve stranických preferencích získala nejvíce ČSSD (26 procent), druhá skončila ODS (24 procent). Pro komunisty se vyslovilo 11 procent lidí, pro zelené šest procent. KDU-ČSL skončila poslední s pěti procenty preferencí.

Proč by byl Jan Švejnar pro ČR lepším prezidentem?
názor
procenta
chce to změnu
23
mladší, charizma, sympatie
20
nadstranický, lidovější
13
Klaus je arogantní
12
zdroj: SC&C

STEM pro ČSSD: Vítězí Švejnar

Podle posledního průzkumu STEM, který si objednala opoziční ČSSD, by Švejnara volilo 52 procent a Klause 48 procent lidí. Příznivci ODS by dali přednost tajné volbě, pro veřejnou volbu se však vyslovilo 43 procent z nich.

Většina voličů ostatních parlamentních stran je pro veřejnou volbu. Prosazuje ji zatím ČSSD a lidovci, proti se kromě ODS vyslovili zelení a také komunisté. Podle STEM by však téměř tři čtvrtiny jejich voličů dali přednost veřejnému hlasování.

Anketa
Koho byste chtěli za prezidenta?
Klause, je důvěryhodnější
41.9 %
Klause, představuje jistotu
1.3 %
Švejnara, přinese změnu
55.6 %
Švejnara, je sympatičtější
1.2 %
Celkem hlasovalo 4940 čtenářů.
yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků