Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: Milan Freiberg, Právo

Když řidič nezaplatí pokutu, má přijít o řidičák, navrhuje komise

Policisté by mohli zabavovat řidičské průkazy řidičům, kteří nebudou mít na zaplacení blokové pokuty na místě. Motorista by dostal náhradní doklad na dojetí domů a řidičský průkaz by získal zpět až poté, co by pokutu zaplatil, navrhuje meziresortní dopravní komise.

Ilustrační foto Foto: Milan Freiberg, Právo
Když řidič nezaplatí pokutu, má přijít o řidičák, navrhuje komise

Chce tak předejít vymáhání nezaplacených pokut, které je drahé a málo efektivní. Řekl to mluvčí ministerstva dopravy a člen komise Karel Hanzelka.

Podobný model podle Hanzelky funguje na Slovensku a týká se i zahraničních řidičů. Podle šéfa dopravních policistů Leoše Tržila už takzvané 'doklady na dojetí' dostávali řidiči v bývalém Československu. "Výrazně by to snížilo náklady na vymáhání pokut. Když si spočítáte, co stojí poštovné, doručenky...," dodal.

Meziresortní komise počítá s tím, že by se řidič, jemuž byl zadržen řidičský průkaz, musel do určité doby dostavit na příslušný úřad a uloženou pokutu tam zaplatit. Pokud by to neučinil, řidičský průkaz by mu nebyl vrácen.

Lze platit i kartou

Policie letos v červnu vyšla řidičům vstříc při placení blokových pokut a vozí sebou v policejních vozech na dálnici přenosné platební terminály. Hříšníci tak za své prohřešky mohou zaplatit platební kartou. Pilotní projekt potrvá do konce roku a pak ho policie vyhodnotí, případně i rozšíří o další služby. Navíc si od toho také slibuje snížení nákladů na vymáhání dlužných plateb.

Komise se však chce také zabývat revizí bodového systému a některé přestupky přehodnotit. Například trestné body by dostali jen ti řidiči, kteří by se dopustili vážného porušení pravidel, jako je například jízda na červenou, předjíždění v místech, kde to není povoleno, či by usedli za volant pod vlivem alkoholu nebo drog.

Komise však nemá rozhodující pravomoc. Nabízí jen doporučující stanoviska a návrhy. Pokud by nějaký z nich prošel, trvá celý legislativní proces podle Hanzelky rok. Změny by se tak podle něj mohly v zákoně projevit až v roce 2012.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků