Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: Profimedia.cz

Když nevyjdeme s penězi od věřících, najdeme si práci, říká předseda baptistů

Předseda Bratrské jednoty baptistů Milan Kern v rozhovoru pro Právo mimo jiné vysvětlil, proč nepřijali dotaci od státu a jak je to s navracením majetku.

Ilustrační foto Foto: Profimedia.cz
Když nevyjdeme s penězi od věřících, najdeme si práci, říká předseda baptistů

Jako jediní ze 17 církví jste nakonec nepodepsali smlouvu se státem a odmítli jste 227 miliónů korun. Proč?

Už tady fungujeme více než 120 let a po většinu té doby jsme působili skrze samofinancování, ne skrze dotování státem. To je ideový důvod. Druhý důvod je ten, že jsme měli problém s tím, že v zákonu o majetkovém narovnání je napsáno, že má sloužit k tomu, aby si církve vytvořily majetkovou základnu a mohly být nezávislé na státu.

My si nechceme vytvářet majetkovou základnu z cizích zdrojů, tedy od státu. Také majetkové škody, které nám byly způsobeny v době komunistů, jsou nesrovnatelně nižší, než které nám byly nabízeny. Byly u nás i úvahy, zda to nepřijmout a nepoužít na bohulibé cíle, např. dotovat veřejně prospěšnou činnost, ale nakonec převládlo mínění peníze nepřijmout.

Nejde jen o peníze, budete žádat navrácení nějakého majetku?

Nebudeme. Máme jen jeden případ, kdy nám byla v 70. letech odejmuta rozestavěná modlitebna v Karlových Varech. A o to se soudit nebudeme. A protože jsme nevlastnili žádné jiné lesy, pole a budovy a komunistický režim nesahal přímo na modlitebny a byty kazatelů, tak nemáme důvod si těch 227 miliónů brát.

Předseda Bratrské jednoty baptistů Milan Kern

Foto: Bratrská jednota baptistů

Proč jste neřekli dříve, že ty peníze nechcete?

My jsme dlouho nevěděli, jak bude zákon vypadat. Také v něm došlo k posunu. Ze začátku se mluvilo o tom, že půjde hlavně o vyrovnání nemajetkových křivd. Teď je pouze v preambuli napsáno „i jiných křivd“ a jinak se mluví o majetkových křivdách. De facto je to forma restitucí a k tomu se my nehlásíme.

Nezazlívali vám z Ekumenické rady církví, že jste nejdříve kývali a pak jste couvli?

V průběhu jednání byla tendence, abychom nic neříkali, aby naše vystoupení neohrozilo zákon jako takový. Proto jsme až do schválení drželi jednotu a poté jsme se už necítili být zajatci ostatních a měli jsme už svobodu k rozhodnutí. Ale s výtkami jsme se nesetkali.

Vystačíte pouze z darů věřících?

Musíme vystačit. Máme 2400 aktivních členů, kteří jsou ochotní přispívat. Někdy se jedná dokonce o desátek, tedy o desátý díl celého příjmu. Máme 35 kazatelů a už dnes není část z nich placena ze státních dotací. Pokud, až nebudou dotace, nevyjdeme, tak někteří z nich budou muset jít do civilního zaměstnání.

My máme široký podíl laiků, neplacených dobrovolníků, takže naše existence není závislá na tom, zda si zaplatíme kazatele.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků