Hlavní obsah

Kauza malého Adama v kómatu u soudu: Nemocnice musí vydat důkazy

Publicistický pořad České televize Infiltrace po dvou letech znovu rozvířil úděsný případ z pardubické nemocnice. Malý Adam po operaci mandlí začal v noci krvácet z krční tepny. Neschopnost a zmatkování nemocničního personálu, zaznamenané průmyslovou kamerou, přispěly k tomu, že odborná pomoc přišla až za 14 minut. Chlapec od července 2017 leží v bdělém kómatu.

Kauza malého Adama v kómatu u soudu: Nemocnice musí vydat důkazy

Soudy zatím nejednají ani o vině, ani o odškodnění, ale spolu s rodinou se snaží vydolovat z nemocnice kopii podstatné části dokumentace k případu. Až v pondělí odvolací krajský soud definitivně rozhodl, že nemocnice musí vydat kopii záznamu z přístroje Somnocheck, který zaznamenával průběh Adamovy operace.

Krátce po neštěstí ředitelka Nemocnice Pardubice Štěpánka Fraňková Právo ujistila, že vedení nemocnice bude plně spolupracovat s vyšetřovacími orgány.

„My chceme jen kopii, zkoušeli jsme smír, zkoušeli jsme za kopii záznamu zaplatit, ale nemocnice přicházela s dalšími důvody, proč nám nemůže záznam vydat,“ rozhodil v zoufalém gestu ruce u soudu advokát rodiny Viktor Pak. Nemocnice nejprve tvrdila, že to není technicky možné, ale odborník u okresního soudu potvrdil, že to není složité. Následně argumentovala, že u dětských pacientů se dokumentace nevydává, protože není zcela spolehlivá, a nakonec, že záznam není ze zákona součástí zdravotní dokumentace.

Nemocnice něco skrývá, míní soudkyně

Krajský soud v Pardubicích se plně ztotožnil s rozsudkem okresního soudu a rozhodl, že nemocnice musí žádanou dokumentaci vydat neprodleně. Nemocnice už nemá možnost se odvolat.

Otec chlapce (v popředí) u soudu s advokátem

Foto: Zdeněk Seiner, Právo

„Obrana žalované (nemocnice) se mi zdá účelová. Pouze prodlužovala řízení. Nechci předjímat, ale zřejmě žalovaná něco skrývá,“ podotkla po vyhlášení rozsudku předsedkyně senátu Alena Pokorná.

„Neustoupíme ani o píď. Z toho, jak nemocnice jedná, se mi chce zvracet.“ řekl Právu před soudní síní Adamův otec Jan Vyčítal. Rodina požaduje odškodné ve výši 22 miliónů korun.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků