Hlavní obsah
První místopředseda hnutí ANO Jaroslav Faltýnek (vpravo) a předseda TOP 09 Miroslav Kalousek Foto: Petr Hloušek, Právo

Kalousek: Zákon o hanobení prezidenta by skončil u Ústavního soudu

Pokud by došlo k přijetí poslaneckého návrhu, který by uzákonil trestnost hanobení hlavy státu, obrátila by se TOP 09 se stížností na Ústavní soud. V neděli to v Otázkách Václava Moravce uvedl předseda strany Miroslav Kalousek. Ten diskutoval s šéfem poslanců ANO Jaroslavem Faltýnkem.

První místopředseda hnutí ANO Jaroslav Faltýnek (vpravo) a předseda TOP 09 Miroslav Kalousek Foto: Petr Hloušek, Právo
Kalousek: Zákon o hanobení prezidenta by skončil u Ústavního soudu

"Podle našich ústavních expertů by zákon byl pravděpodobně v rozporu s ústavou," uvedl Kalousek a dodal, že nepředpokládá schválení návrhu.

Kriticky ohodnotil návrh i Faltýnek, podle něhož by došlo k omezení svobody projevu, kterou zajišťuje Listina základních práv a svobod.

Diskuse se následně nesla převážně ve znamení vzájemného obviňování z neschopnosti. Zatímco Kalousek kritizoval tříleté působení hnutí ANO ve vládě a poukazoval na neplnění slibů, Faltýnek kritiku odrážel a dílčí neúspěchy přičítal neschopnosti předchozích kabinetů.

Předseda TOP 09 uvedl, že hodlá navrhnout, aby vláda zrušila solidární daň a snížila DPH na úroveň před finanční krizí. Kalousek připomněl, že zatímco kabinet premiéra Petra Nečase (ODS), v němž byl ministrem financí, uzákonil tato patření jako dočasná, nynější kabinet je zachoval jako trvalá.

Jak došlo ke zvýšení daní
Zvýšení daní zavedla vláda v roce 2012 v reakci na hospodářskou krizi. Sazby DPH se zvýšily o jeden procentní bod na 15 a 21 procent, zároveň vláda zavedla sedmiprocentní zdanění nadlimitních příjmů nad 48násobkem průměrné mzdy. Podle schváleného zákona měla tato opatření platit do roku 2015, současný kabinet ale toto časové omezení zrušil.
zdroj: ČTK

„Necháváte si víc peněz,” připomněl Kalousek s tím, že se jedná o částku ve výši desítek miliard z kapes daňových poplatníků.

Faltýnek opáčil, že vláda přidala státním zaměstnancům, zvýšila důchody či zrušila zdravotnické poplatky, čímž podle něj vrací peníze lidem. Návrh proto podpořit nehodlá.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků