Hlavní obsah
Miroslav Kalousek Foto: Petr Hloušek, Právo

Kalousek se pře s Nečasem kvůli smluvené stokoruně na škody z povodní

Zpochybňování plánu ministerstva financí na získání peněz na protipovodňová opatření a na odstraňování škod po záplavách snížením slev u daně z příjmu fyzických osob Petrem Nečasem označil ministr financí Miroslav Kalousek za naprosto nepřijatelnou koaliční praxi.

Miroslav Kalousek Foto: Petr Hloušek, Právo
Kalousek se pře s Nečasem kvůli smluvené stokoruně na škody z povodní

Předsedové koaličních stran se na takzvané povodňové dani podle něj dohodli před 14 dny.

"Budeme o tom diskutovat, mám k tomu ale celou řadu výhrad," řekl k překvapení koaličních partnerů v neděli Nečas s poukazem na předvolební slib nezvyšovat přímé daně. Upozornil na to, že v návrhu MF nejde o protipovodňový fond, ale o zvláštní položku ve státních finančních aktivech v podobě rezervy povodňové solidarity. Její naplňování může být i jiné než cestou snížení odpočitatelné položky u daně z příjmu fyzických osob, dodal. [celá zpráva]

"Před námi jsou desítky a stovky kontroverzních rozhodnutí, které můžeme prosadit jedině tehdy, když se na sebe budeme moci spolehnout, že dohody držíme. Toto je naprosto nepřijatelná koaliční praxe, kterou nelze trpět, protože pak nemá cenu uzavírat žádné další dohody," řekl Kalousek.

Spory vládu oslabí, varují analytici

Podle politických analytiků může rozdílný názor na nutnost jednotlivých úsporných opatření výrazně snížit míru tolerance ze strany občanů k vládním úsporným opatřením a zpochybnit jejich skutečnou potřebnost. Vláda by měla vystupovat jednotně, zejména v případech, kdy chce sáhnout lidem na peníze, shodují se analytici.

Premiér Petr Nečas v pondělí v SMS pro Právo uvedl, že před vládou je spousta vážných rozhodnutí. „Nesmíme startovat na první našlápnutí. Miroslav Kalousek a Radek John stáli vedle mě, když jsem na tiskové konferenci čtyřikrát zopakoval, že jsme na začátku diskuse a že máme teprve nakročeno k dohodě. Odmítám se zapojit do zbytečného mediálního popichování. Pevně věřím, že najdeme rozumnou dohodu, přijatelnou pro všechny,“ napsal Nečas.

MF chce předložit plán na získání peněz na budoucí protipovodňová opatření a na odstraňování škod po záplavách snížením slev u daně z příjmu fyzických osob v návrhu zákona o dani z příjmu. Plán je obsažen i v návrhu rozpočtu na příští rok.

Má se snížit sleva na dani

Ministr financí Miroslav Kalousek tak chce od roku 2011 snížit dvě slevy u daně z příjmů fyzických osob, čímž má získat státní rozpočet více než pět miliard korun. Cíl návrhu ministerstva financí podle ministra odpovídá vládnímu záměru, tedy snížení schodku veřejných rozpočtů. Základní sleva na každého poplatníka, kterou může využít každý, kdo má zdanitelné příjmy, by se podle návrhu ministerstva financí snížila z 24 800 korun ročně na 23 600 korun.

Daňové zvýhodnění na vyživované dítě by mohlo klesnout o 240 korun ročně. Vybrané peníze by směřovaly do zvláštní položky v rozpočtu, ze které by byly hrazeny náklady na protipovodňová opatření a na odstraňování škod po záplavách. Záplavy a škody po povodních se již podle Miroslava Kalouska nestávají jednorázovou výjimečnou událostí, ale určitým, opakujícím se jevem.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků