Hlavní obsah
Místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek a bývalý premiér Jiří Rusnok v Otázkách Václava Moravce Foto: Milan Malíček, Právo

Kalousek: Řecko může zůstat v eurozóně, když začne platit dluhy

Řecko by podle místopředsedy TOP 09 a exministra financí Miroslava Kalouska mohlo zůstat v eurozóně, pokud bude dodržovat dohody a platit dluhy. Půjčovat Řecku za stávajících podmínek je i podle člena bankovní rady ČNB a někdejšího premiéra Jiřího Rusnoka nesmyslné. Uvedli to v neděli v diskusním pořadu ČT Otázky Václava Moravce v reakci na hledání postoje EU k řecké dluhové krizi.

Místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek a bývalý premiér Jiří Rusnok v Otázkách Václava Moravce Foto: Milan Malíček, Právo
Kalousek: Řecko může zůstat v eurozóně, když začne platit dluhy

Rusnok se přiklonil k požadavku německého ministra financí Wolfganga Schäubleho, podle něhož by Atény měly přijmout tvrdší úsporná opatření nebo na pět let opustit eurozónu. „Zalévání řeckého problému dalšími půjčkami nic neřeší,“ uvedl Rusnok.

Podle Kalouska by dočasný odchod byl cestou, jak část dluhů Řecka odepsat. Nemyslí si ale, že by pak návrat této předlužené země mezi státy platící eurem byl možný. Pokud by Řecko v eurozóně zůstalo, bylo by to dobré i s ohledem na migrační krizi, dodal.

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) v nedělním prohlášení uvedl, že problémem je to, zda je Řecko skutečně ochotno realizovat nové přísliby úsporných opatření, které před týdnem v referendu odmítlo. „Je důležité, aby nedělní jednání vyslala jasný signál o tom, zda je dohoda o setrvání Řecka v měnové unii možná,“ uvedl.

Babiš: Zahlazovat řecké dluhy nebudeme

Vicepremiér a ministr financí Andrej Babiš (ANO) v neděli na webu vyloučil, že by se Česko nějak podílelo na zahlazení řeckých dluhů. „My se rozhodně nebudeme podílet na žádné sanaci dluhů Řecka,“ prohlásil Babiš, který byl do nedělního diskusního pořadu České televize také pozván, ale nakonec dal přednost oslavě narozenin své dcery.

Rusnok odmítl, že by případné oslabení eura kvůli Řecku znamenalo posílení koruny. Podle něj by koruna spíše oslabovala spolu eurem kvůli provázanosti evropských ekonomik. Potvrdil také, že ČNB chce až do poloviny příštího roku udržet kurz nad hranicí 27 korun k euru. Podle Kalouska by měla být vláda připravena na to, že případné zpomalení eurozóny by mohlo zpomalit i českou ekonomiku.

Rusnok si nemyslí, že by problémy Řecka ohrozily celou EU. „Bylo by poněkud zvláštní, aby kvůli jedné, se vší úctou relativně velmi malé okrajové zemi Evropské unie došlo k nějakému jejímu totálnímu rozkladu,“ poznamenal.

Summit EU nebude

Nedělní večerní summit Evropské unie k Řecku byl zrušen, uskuteční se jen vrcholná schůzka eurozóny. Na twitteru o tom informoval státní tajemník pro evropské záležitosti při úřadu české vlády Tomáš Prouza. Informace se vzápětí objevila i na twitterovém účtu šéfa unijních summitů Donalda Tuska, který potvrdil, že rokování eurozóny začne v 16:00 SELČ.

Summit eurozóny naváže na jednání ministrů financí zemí sdílejících euro, kteří se v neděli nedokázali shodnout na přístupu k řecké dluhové krizi a v neděli v debatě pokračují.

Eurozóna se snaží zaujmout postoj k řeckým návrhům úsporných reforem, kterými Atény tento týden doprovodily svoji žádost o novou finanční pomoc. V eurozóně zjevně zatím není shoda, zda vyjednávání s předluženým Řeckem na toto téma vůbec zahájit. Řada států prý pochybuje o věrohodnosti řeckých slibů; za představitele tvrdého postoje vůči Řekům jsou považovány Německo a Finsko, naopak snahu vyjít jim vstříc mají jižní státy unie.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Reklama

Výběr článků