Hlavní obsah
Jeroným Tejc Foto: Petr Horník, Právo

Jihomoravská ČSSD nominovala na prvního místopředsedu strany Tejce

Jihomoravská ČSSD v sobotu schválila nominaci Jeronýma Tejce na prvního místopředsedu strany. Ostatní regiony nominovaly Milana Chovance, kterého preferuje Bohuslav Sobotka. Na post předsedy zatím získal Sobotka podporu všude.

Jeroným Tejc Foto: Petr Horník, Právo
Jihomoravská ČSSD nominovala na prvního místopředsedu strany Tejce

Sobotka ani Tejc neměli ve své domovské organizaci protikandidáta.

"Pro nominaci Bohuslava Sobotky se vyjádřilo 149 ze 154 přítomných, zbylých pět se zdrželo a nikdo nebyl proti. U nominace Jeronýma Tejce bylo ze stejného počtu 147 pro a sedm se zdrželo, nikdo nebyl proti," řekl tajemník klubu ČSSD v krajském zastupitelstvu Petr Šikula.

Pro Tejce je podpora mateřské organizace důležitá. "Bez podpory členů sociální demokracie na jižní Moravě bych se o pozici dvojky nemohl ucházet. Myslím si, že každý musíme přesvědčit nejprve vlastní, kteří nás znají, a potom můžeme postoupit o krok výš a přesvědčovat ostatní. Proto jsem rád, že mám podporu jihomoravské ČSSD, i když má premiér Sobotka odlišný názor," řekl Tejc.

Sobotka po loňských neúspěšných krajských volbách čelil uvnitř strany kritice, na kterou reagoval i změnami ve vládě. Kritické hlasy po prosincovém zasedání ústředního výboru utichly a Sobotka zatím nemá protikandidáta.

"Doufám, že to není ticho před bouří, že to je výsledek toho, že se mi daří ČSSD sjednotit za programem a vizí, kterou jsem představil," řekl ve středu Sobotka.

Spojenectví skončilo v roce 2013

Nominaci získal Sobotka zatím na všech konferencích, které také osobně navštěvuje. Premiér řekl, že má jasnou představu o tom, koho po březnovém volebním sjezdu strany v Brně v nejužším vedení chce. Dosavadní návrhy krajů ho těší, rozhodnutí nechá na delegátech. Doufá v to, že nové vedení ČSSD bude akceschopné a soudržné.

Tejc je členem strany od roku 1997. Po čtyřech letech v brněnské komunální politice se dostal poprvé do Sněmovny v roce 2006. V roce 2011 se stal předsedou poslaneckého klubu ČSSD.

Dlouhá léta byl považován za Sobotkova spojence. To se však změnilo v roce 2013, kdy se Tejc po volbách do Sněmovny zúčastnil tajné schůzky několika vysoce postavených členů strany s prezidentem Milošem Zemanem v Lánech. Po schůzce se pak pokusili Sobotku odvolat z postu předsedy strany.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků