Hlavní obsah
Na tiskové konferenci působila ČSSD jednotně, předtím se ale pořádně hádala. Foto: Petr Horník, Právo

Je to zrada levice i špinavá práce, častovala se v hádce ČSSD

ČSSD nedospěla k úternímu verdiktu podpořit vládu Jiřího Rusnoka klidně a bez otřesů. Debatu provázela silná slova, nechyběla ani obvinění ze zrady levice.

Na tiskové konferenci působila ČSSD jednotně, předtím se ale pořádně hádala. Foto: Petr Horník, Právo
Je to zrada levice i špinavá práce, častovala se v hádce ČSSD

Bohuslav Sobotka po celou dobu trvání diskuse ve straně dával jasně najevo, že Rusnokova vláda není jeho šálek kávy, a prosazoval, ať pro ni poslanci soc. dem. nezvednou ruku. Vysloužil si za to ostré prohlášení Michala Haška. „Měli bychom se chovat jako chlapi, sedět v sále a zvednout ruku pro nebo proti,“ řekl.

Špinavá práce za ODS a TOP 09

Sobotku ostřeloval také místopředseda soc. dem. Zdeněk Škromach. Nápad s odchodem poslanců ze sálu při hlasování o důvěře, nebo Sobotkovo vyjádření, že Hašek vytváří ve straně druhé mocenské centrum, označil za nahrávky pravici. „Mám pocit, že jsme se těmito výstupy zařadili mezi ODS a TOP 09 a že za ně odvádíme špinavou práci,“ prohlásil Škromach.

Hašek podobně přišel se silným kalibrem, když v rozhovoru pro Právo řekl, že debata o přístupu k vládě je rozhodováním mezi prezidentem Milošem Zemanem a prvním místopředsedou TOP 09 Miroslavem Kalouskem. Dodal k tomu, že už má jasno, a za spojence označil Zemana.

Mobilizace proti Sobotkovi

Jak Hašek, tak Škromach přitom tvrdili, že v rámci soc. dem. převažuje názor podpořit Rusnoka. Druhý muž soc. dem. navíc zmobilizoval proti Sobotkovi na poslední chvíli levicové hejtmany, kteří vyzvali k podpoře kabinetu.

Hašek se také pustil do křížku se Sobotkovými spojenci, stínovými ministry Jiřím Dienstbierem a Vladimírem Špidlou, kteří se razantně vyslovovali proti Rusnokovi. Poukázal, že nemají mandát vycházející z volby na stranickém sjezdu.

Lídrovi soc. dem. nepomohlo ani argumentování obranou parlamentní demokracie nebo varování před přechodem k prezidentskému systému.

Ještě v rozhovoru pro sobotní Právo hovořil Sobotka o tom, že prožívá zásadní zápas. „Je to jeden z těch zásadnějších zápasů. Asi bych se bránil označení nejzásadnější. Je to jeden z těch zásadních zápasů, který musíte čas od času v politice podstupovat,“ řekl.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků