Hlavní obsah
Premiér Andrej Babiš (ANO). Foto: Vít Šimánek, ČTK

Je to prasárna. Babiš kritizuje načasování hackerských útoků

Premiér Andrej Babiš (ANO) v pátek kritizoval načasování hackerských útoků, před nimiž varoval Národní úřad pro kybernetickou bezpečnost (NÚKIB). Zaměřeny by měly být zejména na informační a komunikační systémy zdravotnických zařízení, která čelí značné zátěži v souvislosti s epidemií koronaviru.

Premiér Andrej Babiš (ANO). Foto: Vít Šimánek, ČTK
Je to prasárna. Babiš kritizuje načasování hackerských útoků

„Nechápu, proč právě v této době někdo takovéhle prasárny dělá,“ uvedl Babiš ve vysílání Rádia Z s tím, že pokud jde o útoky ze zahraničí, některé země se jimi snaží zjišťovat informace a další naopak rozvracet jiné státy.

Podle premiéra proběhlo tento týden nejprve „oťukávání“ systémů a následně proběhl útok na jednu nejmenovanou nemocnici a ministerstvo zdravotnictví.

Fakultní nemocnice Ostrava uvedla, že se v noci stala terčem útoku, který odrazila. Podezřelé aktivity zaznamenali v pátek i správci sítě Fakultní nemocnice Olomouc. I její systém odolal.

„Ustáli jsme to a věnujeme tomu absolutní pozornost,“ odtušil premiér, který o záležitosti jednal s šéfem NÚKIB Karlem Řehkou.

Úřad upozornil, že správci systémů, které spadají do kritické informační infrastruktury, se hrozbami musejí zabývat a musejí přijmout adekvátní opatření.

Před časem čelily hackerským útokům například nemocnice v Brně a Benešově.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků