Hlavní obsah
 

Zůstaňte doma, vyzval Čechy Blatný

Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) vyzval ve čtvrtek Čechy, aby dodržovali opatření, protože epidemiologická situace v České republice je špatná. Nemocnice jsou na hraně kapacit a mezi obyvateli se šíří nakažlivější britská mutace. Na mimořádné čtvrteční tiskové konferenci také apeloval na lidi, aby zůstali doma a vydrželi.

 
Zůstaňte doma, vyzval Čechy Blatný

„Je smutným faktem, že situace u nás se nelepší. Statistika ukazuje, že v Česku je přítomná mutace viru, která se šíří rychleji. Opatření, která jsme zavedli, přestala fungovat. Situace je špatná,” prohlásil dramaticky Blatný.

O tom, že se v tuzemsku nakažlivější britská mutace šíří, mluvil Blatný již ve čtvrtek dopoledne při návštěvě chebské nemocnice, kde je situace kritická a lékaři již nemají kam nové pacienty ukládat.

„Jednoznačně je v České republice britská mutace viru a šíří se minimálně o 35 a někteří udávají až o 70 procent rychleji než stávající virus,” řekl v Chebu Blatný s tím, že hlavní zbraní proti ní jsou – a možná více než u klasické varianty – právě nastavená opatření.

Odpoledne ministr znovu apeloval na občany, aby opatření dodržovali. „Vím o tom, že řada lidí je nejen na konci svých sil, ale i na konci finančních možností. Řada z nás přišla o naše blízké. Míra nevraživosti ve společnosti dramaticky roste,” pokračoval ministr s tím, že situace se ale nezlepší bez ochoty lidí pomoci.

„Můžeme například uvažovat o dalších překážkách v setkávání lidí... Bez vašeho pochopení a vaší sounáležitosti to nebude mít smysl,” řekl. Své doporučení shrnul do několika bodů. Lidé by neměli cestovat po republice, setkávat se, a pokud ano, tak by měli mít nasazený nejlépe respirátor.

Ministr na dodržování přijatých opatření apeluje opakovaně.

Nemocnice na hraně

Situace podle něj není dobrá ani v nemocnicích. „Řada nemocnic je na hraně kapacit urgentní péče. Jsou kraje, kde zbývá doslova pár míst na ARO. Pokud opravdu nezačneme dodržovat existující opatření, tak se stane, že nemocnice nebudou moci přijmout například pacienta s infarktem,” varoval Blatný.

Nejhůře je na tom v současnosti pohraničí. „Příhraniční regiony obecně, snad kromě sousedství s Rakouskem, jsou ty, které jsou nejpostiženější,“ uvedl Blatný, podle kterého může tato skutečnost zaplnit i další nemocnice, jako se stalo v Chebu.

Východisko vidí stále v proočkování populace. O dodávkách vakcíny prý jedná s dodavateli každý týden. Stejně tak usiluje o získání amerického léku Bamlanivimab.

„O nákupu léku se jedná,“ uvedl Blatný. „Je naším zájmem, aby byl tento lék pro občany České republiky k dispozici,“ dodal.

V ČR bylo potvrzeno už přes milion případů nákazy koronavirem, momentálně se s infekcí potýká přes 94 000 lidí. Přírůstek nakažených v posledních dnech stagnuje nebo mírně roste.

V nemocnicích zůstává přes 5811 nakažených, z nichž zhruba tisícovka je ve vážném stavu.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků