Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: Milan Malíček, Právo

Invalidním důchodcům se sníží limit doplatků na léky

Ministerstvo zdravotnictví od příštího roku sníží ochranný limit doplatků na léky u invalidních důchodců ve 3. stupni a osob uznaných invalidními ve 2. nebo 3. stupni z 5000 na 500 korun. V pondělí to uvedl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO).

Ilustrační foto Foto: Milan Malíček, Právo
Invalidním důchodcům se sníží limit doplatků na léky

Ochranný limit pro osoby do 18 let je 1000 korun, lidé od 19 do 65 let jej mají stanoven na 5000 korun a lidé nad 65 rovněž na 1000 korun. Pětisetkorunový limit již nyní platí pro důchodce nad 70 let.

Podle ministra se nynější opatření dotkne zhruba 200 tisíc lidí.

Jak připomněla ČTK s odkazem na data České správy sociálního zabezpečení, invalidní důchody pobírají lidé, jejichž pracovní schopnosti se kvůli zdravotnímu stavu či úrazu výrazně snížily. Při poklesu o více než 70 procent mohou dostat penzi třetího stupně. Tu letos na konci března podle údajů České správy sociálního zabezpečení dostávalo 177 400 mužů a žen, kteří v průměru měli 11 907 korun měsíčně.

Druhý stupeň invalidního důchodu je pro osoby s poklesem pracovních schopností o polovinu až 69 procent. Na konci prvního čtvrtletí tuto penzi správa vyplácela téměř 74 500 lidem. V průměru dostávali 7925 Kč. Průměrná starobní penze dosahovala 13 377 korun.

Snížení ochranných limitů pro některé skupiny pojištěnců prosadila v roce 2017 s platností od dalšího roku vláda premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD). Tehdejší ministr financí Andrej Babiš (ANO) to tenkrát označil za „krok špatným směrem”. [celá zpráva]

Ve vládě nakonec Babiš snížení limitů s určitými podmínkami podpořil. [celá zpráva]

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků