Hlavní obsah
Interaktivní mapa ukazuje oběti invaze v roce 1968 Foto: obetiokupace.dejepis21.cz

Interaktivní mapa ukazuje oběti srpnové invaze v roce 1968

Ústav pro studium totalitních režimů (ÚSTR) spustil interaktivní mapu obětí invaze v roce 1968. Zobrazuje kdo, kde, kdy a za jakých okolností v Československu zahynul v souvislosti s invazí vojsk Varšavské smlouvy v období od srpna 1968 do srpna 1969. Ústav o tom informoval v úterní tiskové zprávě.

Interaktivní mapa ukazuje oběti invaze v roce 1968 Foto: obetiokupace.dejepis21.cz
Interaktivní mapa ukazuje oběti srpnové invaze v roce 1968

Mapa není první svého druhu, již dříve v souvislosti s projektem ÚSTR vznikla podobná aplikace připomínající oběti železné opony.

„Výsledky výzkumů Ústavu pro studium totalitních režimů a Vojenského historického ústavu představují kompletní přehled o prvním roce okupace Československa. Díky interaktivní mapě si uživatelé 'příběhy okupace' mohou prozkoumat a částečně zrekonstruovat sami," uvedl historik a spoluautor mapy Milan Bárta. V prvních dnech podle něj umírali lidé převážně ve velkých městech.

„Pozdější oběti zahynuly spíše na silnicích mimo velká města v důsledku dopravních nehod, protože vojáci již neměli do měst povolený přístup a vojenské jednotky se přesouvaly po regionech,” dodal Bárta.

„Cílem těchto projektů je nezapomenout na oběti komunistického režimu a zároveň otevřít prostor pro analytický pohled na období komunistické diktatury v Československu,” poznamenal Vojtěch Ripka, spoluautor obou aplikací a vedoucí oddělení vzdělávání ÚSTR.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků