Hlavní obsah
Luděk Niedermayer Foto: David Ryneš, Novinky

Integrace EU přijde přirozeně, nebo si ji vynutí okolnosti, míní Niedermayer

Se čtenáři Novinek ve čtvrtek diskutoval lídr TOP 09 pro volby do Evropského parlamentu Luděk Niedermayer. Ekonom a někdejší viceguvernér České národní banky je na kandidátce coby nestraník. Ekonomické aspekty fungování EU a jejích mechanismů, jako je bankovní unie či společná měna, byly i hlavními tématy diskuse.

Luděk Niedermayer Foto: David Ryneš, Novinky
Integrace EU přijde přirozeně, nebo si ji vynutí okolnosti, míní Niedermayer

K otázce další integrace Niedermayer uvedl, že není žádoucí uchylovat se k jakýmkoli revolučním krokům, ale stačí naplnit již dohodnuté změny. „Posílení role EU se podle mne bude odehrávat buďto tam, kde se země postupem času dohodnou, že to je v jejich zájmu, a nebo pod vlivem neočekávaných faktorů, jako je třeba dnes změna chování Ruska,” dodal s poukazem na situaci na Ukrajině.

Přijetí eura vnímá Niedermayer jako politické rozhodnutí, neboť ekonomické předpoklady je ČR schopná splnit a společná měna by pro nás podle jeho názoru mohla být atraktivní.

„Proto si myslím, že pokud vláda bude pragmaticky, oproštěna od ideologie a populismu, o tomto diskutovat, bude se muset nad zahájením cesty k euru již letos vážně zamyslet (což by znamenalo ovšem až přijetí eura v roce 2018),” konstatoval.

„Zaznamenal jsem názor, že tato vláda již nyní ví, že během svého mandátu tuto cestu nezahájí. To mne překvapilo, rád bych věděl, jak k tomu ministr financí dospěl,” pozastavil se nad prioritami nynějšího kabinetu.

„Evropa jsme my a vše, co se v ní děje, nás ovlivňuje. Aby se nerozhodovalo o nás bez nás, musíme sedět u stejného jednacího stolu a znít tam silným hlasem,“ tvrdí strana, která se na voliče obrací s heslem: Nekašlete na Evropu.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků