Hlavní obsah
Primátor Zdeněk Hřib (Piráti) Foto: Jan Handrejch, Právo

Hřib čelí žalobě kvůli domu, který koupil v Kyjích

Pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti) čelí občanskoprávní žalobě ze strany muže, od kterého koupil dům v Kyjích. Podle žalobce nesplnil podmínky uvedené ve smlouvě, která je tak neplatná, a primátor by měl nemovitost vrátit. Advokát Hřiba to popřel.

Primátor Zdeněk Hřib (Piráti) Foto: Jan Handrejch, Právo
Hřib čelí žalobě kvůli domu, který koupil v Kyjích

U Obvodního soudu pro Prahu 9 se v pondělí ve věci konalo první jednání, obě strany dostaly lhůtu 15 dní na dodání důkazů. Soudce případ odročil na neurčito. Transakce se uskutečnila před čtyřmi lety, tedy před tím, než se Hřib stal primátorem. Žalovanou je i jeho žena.

Podle advokáta žalujícího Norberta Naxery bylo v kupní smlouvě uvedeno, že primátor po dobu roku a půl umožní uskladnění věcí žalobce v domě a zároveň poskytne součinnost při jejich prodeji nafocením a umístěním na inzertní servery.

„Pan Hřib toto neudělal, neposkytl vůbec žádnou součinnost a tři měsíce před koncem lhůty nechal vyměnit zámky, čímž mu (žalobci) znemožnil si ty věci odvézt třeba svépomocí,” řekl advokát. Věci měly podle něj hodnotu půl milionu korun a vzhledem k tomu, že je dům neobývaný, cennější věci v důsledku Hřibovy nečinnosti rozkradli zloději.

Primátor nabízí smír

Naxer dodal, že žalující požaduje buď odstoupení od původní smlouvy, nebo finanční kompenzaci. Nabídky protistrany na mimosoudní vyrovnání však nepovažuje za přijatelné.

Advokát primátora Pavel Poupě řekl, že si žalující mohl kdykoliv věci vyzvednout. „Žalobu považujeme v celém rozsahu za bezdůvodnou,” uvedl s tím, že podmínky uvedené ve smlouvě byly splněny. Dodal, že kupní smlouvu ve skutečnosti porušil žalobce, který nespolupracoval, nemovitost ani přes výzvy ve lhůtě nevyklidil a nepředal a s manželi Hřibovými nekomunikoval. Pokud jde o věci žalujícího, neměly podle něj žádnou hodnotu. Primátor je nicméně otevřen smírnému řešení a je ochoten kdykoliv poskytnout žalobci možnost si věci odvézt, dodal advokát.

Hřib před nástupem na pražský magistrát mezi lety 2008 a 2018 působil jako konzultant ve společnosti Aquasoft, jež od roku 2016 nese název Solitea Business Solutions. Tam se podílel na projektu elektronického receptu eRecept. Od roku 2012 je ředitelem společnosti Institut pro aplikovaný výzkum, edukaci a řízení ve zdravotnictví.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků