Hlavní obsah
Je třeba bránit suverenitu státu za každou cenu? Foto: David Ryneš, Novinky

Hrdost Čechů roste, poraženectví přiznává nejméně lidí za 25 let

Podle drtivé většiny české veřejnosti je nutné bránit suverenitu státu za každou cenu. Nadpoloviční většina lidí si však zároveň myslí, že v případě konfliktu bychom se stejně neubránili. Počet lidí s poraženeckým pohledem na obranu vlasti však klesá a je nejnižší od roku 1993. Plyne to z aktuálního šetření CVVM.

Je třeba bránit suverenitu státu za každou cenu? Foto: David Ryneš, Novinky
Hrdost Čechů roste, poraženectví přiznává nejméně lidí za 25 let

Průzkum se zabýval vztahem Čechů k obraně vlasti, což se v poslední době stalo rovněž oblíbeným tématem některých politiků. S názorem, že suverenitu státu je nutno bránit za každou cenu, se shoduje 88 procent lidí.

Zároveň se však 60 procent respondentů ztotožnilo s názorem, že „pokud by k něčemu došlo”, stejně bychom se neubránili. Opačný postoj zaujímá čtvrtina lidí. Pozitivně lze vnímat fakt, že defétismus deklarovalo nejméně lidí od roku 1993.

Vztah k obraně státu (v procentech; dopočet do 100 procent jsou odpovědi nevím)
 ano
ne
Suverenitu je třeba bránit za každou cenu
88
6
Stejně bychom se neubránili60
25
Rozhodují o nás velmoci
50
39
Naše armáda je na úrovni vyspělých zemí
46
39
Výdaje na obranu zbytečně zatěžují rozpočet
36
53
zdroj: CVVM

Nedůvěra většiny lidí ve schopnosti ubránit se může kromě historických konotací souviset i s tím, že podle poloviny Čechů je zbytečné o obraně státu vůbec uvažovat, neboť o malých zemích, jako je desetimiliónová Česká republika, rozhodují velmoci. I v tomto případě je polovina lidí, kteří by rezignovali na obranu státu, nejmenšín číslem od vzniku samostatné ČR.

Lidé byli dotazováni rovněž na vnímání úrovně naší armády. Podle 46 procent lidí je Armáda ČR na úrovni armád vyspělých zemí, opačný názor má 39 procent lidí. Pozitivní pro vojáky a armádní plánovače může být fakt, že pouze 36 procent lidí má za to, že náklady na obranu státu zbytečně zatěžují rozpočet.

Průzkum proběhl od 15. do 24. ledna a zapojilo se do něj 1086 respondentů.

Anketa
Je třeba bránit suverenitu státu za každou cenu?
Ano
95.2 %
Ne
3.8 %
Nevím, je mi to jedno
1 %
Celkem hlasovalo 3020 čtenářů.
yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků