Hlavní obsah
Zemanův kancléř Vratislav Mynář Foto: Pavel Karban, Právo

Hradní tým se vrátil z Číny, kde vyšetřoval potíže šéfa CEFC

Kancléř Vratislav Mynář, poradce prezidenta Martin Nejedlý a zástupce CEFC Jaroslav Tvrdík se vrátili z Číny, kde měli za úkol ověřit informace o zadržení šéfa CEFC a poradce prezidenta Miloše Zemana Jie Ťien-minga. O výsledku cesty chce nyní Mynář informovat Zemana, do té doby ji nechce komentovat.

Zemanův kancléř Vratislav Mynář Foto: Pavel Karban, Právo
Hradní tým se vrátil z Číny, kde vyšetřoval potíže šéfa CEFC

„Logicky nejprve budu o výsledku mojí cesty informovat pana prezidenta a poté všechny ostatní," řekl Mynář. Prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček bude mít podrobnosti k dispozici na počátku týdne.

Tým odletěl do Číny v úterý. Jie Ťien-ming byl podle některých informací v Číně zatčen v polovině února. CEFC ani čínské úřady dosud zatčení oficiálně nepotvrdily. Vyšetřován má být kvůli podezření z ekonomické kriminality.

CEFC si před časem vybrala Českou republiku jako sídlo svých evropských aktivit, v Česku zároveň koupila podíly v několika firmách. Zeman Jie Ťien-minga jmenoval v roce 2015 svým zvláštním ekonomickým poradcem. Tím zůstává, Zeman podle Hradu s dalšími kroky vyčká na oficiální potvrzení z Číny.

Skupina CEFC působí především v energetice, financích a průmyslu. Podle vlastních údajů je největší soukromou společností v Šanghaji a sedmou největší privátní firmou v Číně. Na počátku března se objevily spekulace, že vedení a provoz společnosti CEFC China Energy převzala investiční agentura, která spadá pod vládu v Šanghaji. Mluvčí CEFC China Energy však agentuře Reuters poté řekl, že firmu o převzetí nikdo neinformoval a že ji nadále řídí současný management.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků