Hlavní obsah
 

Hradecká záchranka umí jako první podat transfuzi už během letu vrtulníkem

Letečtí záchranáři z Královéhradeckého kraje jsou první ve střední, jižní a východní Evropě, kteří umějí a mohou podat zraněným krevní transfuzi už v terénu či během letu vrtulníkem. Prvního června spustili projekt Rabbit, rychlé podání krve posádkou zdravotnické záchranné služby.

 
Hradecká záchranka umí jako první podat transfuzi už během letu vrtulníkem

Potřebným materiálem byla vybavena helikoptéra, protože právě letečtí záchranáři se dostávají k nejtěžším dopravním nehodám a dalším úrazům, při nichž zranění ztratí množství krve.

„Polovina lidí, kteří zemřou v důsledku úrazu, zemřou vykrvácením,“ potvrdil lékař Anatolij Truhlář, který je jedním z hybatelů projektu Rabbit, a dodal, že první podání krve se bezproblémově uskutečnilo při zásahu u dopravní nehody hned třetí den od spuštění provozu. A od té doby ještě dvakrát.

Hradečtí letečtí záchranáři mohou podat transfuzi už v terénu díky speciálnímu chladícímu boxu, v němž se plazma a krev uchovává.

Foto: Ludmila Žlábková, Právo

„Naposledy jsme krevní transfuzi podali v neděli, kde v jedné z obcí na Královéhradecku byla automobilem sražena cyklistka. Zůstala zaklíněna pod vozem a utrpěla mnohočetná poranění,“ doplnil Truhlář s tím, že urgentní převod krve pravděpodobně přispěl k tomu, že žena přežila úvodní kritické minuty po nehodě, včetně převozu do nemocnice.

Ročně počítají s transfuzí u 30 pacientů

Krev je na palubě vrtulníku skladována v chladicím boxu, v němž se udržuje stálá teplota čtyři stupně Celsia. Až těsně před podáním je speciálním ohřívačem upravena na tělesnou teplotu.

Jako první na světě začali podávat transfuze v terénu záchranáři v USA, v Evropě byli první v roce 2012 v Londýně.

Hradečtí letečtí záchranáři mohou podat transfuzi už v terénu díky speciálnímu chladícímu boxu, v němž se plazma a krev uchovává.

Foto: Ludmila Žlábková, Právo

Až dosud se masivní ztráta krve u zraněných řešila v terénu podáním náhradních infuzních roztoků. „Podání krve už za letu zužuje riziko smrti v nejbližších 24 hodinách, zmenšuje známky šokového stavu a snižuje také množství dalších transfuzních prostředků, které by musely být podány v nemocnici,“ dodal Truhlář.

Podle statistiky ošetřovaných pacientů by hradečtí záchranáři mohli ročně podat transfuzi u zhruba 30 lidí.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků