Hlavní obsah
Členové klubu vojenské historie motor stihačky k vyzvednutí. Foto: Jaroslav Ožana, ČTK

Historici objevili na Novojičínsku vrak sovětské stíhačky

Vojenským historikům se v Klimkovicích na Novojičínsku podařilo nalézt vrak sovětského stíhacího letounu Lavočkin La-7. Stroj byl sestřelen na sklonku druhé světové války. Historici chtějí trosky letadla vyzvednout, uvedla Česká televize, která na případ upozornila.

Členové klubu vojenské historie motor stihačky k vyzvednutí. Foto: Jaroslav Ožana, ČTK
Historici objevili na Novojičínsku vrak sovětské stíhačky

V troskách se našly také ostatky dvaadvacetiletého pilota, uvedl historik Petr Bartošík.

"Stíhačka byla sestřelena během osvobozovacích bojů 27. dubna 1945 v souboji s německou stíhačkou. V troskách zahynul Vasilij Alexandrovič Staško. Dvaadvacetiletý pilot pocházel z Ukrajiny," dodal Bartošík.

Historici vyzvedli v Klimkovicích na Novojičínsku trosky sovětské stíhačky Lavočkin La-7, která byla sestřelena na konci 2. světové války. Na snímku čistí člen klubu vojenské historie jeden z pístů motoru stíhačky, na kterém je vyraženo výrobní číslo.

Foto: Jaroslav Ožana, ČTK

Historikům se už podařilo vykopat několik cenných artefaktů. Například motor či palubní zbraně. Zachovaly se ale i osobní věci pilota.

V troskách tehdy zahynul dvaadvacetiletý pilot Vasilij Alexandrovič Staško (na archivním snímku z roku 1945).

Foto: Klimkovice Město, ČTK

"Našli jsme například jeho tašku na mapy, botu, zbytky oblečení či navigační pravítko," uvedl. Zachovala se část rudé hvězdy z trupu letadla či číselné označení letounu.

Detail dokumentu o návrhu k vyznamenání pilota Staška Rudou hvězdou.

Foto: Jaroslav Ožana, ČTK

"Ostatky necháme podrobit antropologickému průzkumu. Pak budou pochovány na vojenském pohřebišti. Vykopané součástky letadla převezeme do Muzea městyse Suchdol nad Odrou. Stanou se součástí tamní stálé expozice," doplnil Bartošík, který se podobných akcí účastní často. Například počátkem srpna u obce Oldřišov na Opavsku vyzvedli trosky americké stíhačky P-51 Mustang.

Detail převodovky motoru

Foto: Jaroslav Ožana, ČTK

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků