Hlavní obsah
Hasiči ve Studénce Foto: HZS Moravskoslezského kraje

Hasiči zasahují na Moravě i ve Slezsku, velká voda zaplavila ulice a sklepy

V důsledku silného deště se vylil Butovický potok ve Studénce na Novojičínsku ze svého koryta. Řada ulic je neprůjezdných. Na místě zasahují hasiči. Ti zabránili také zaplavení transformátoru v Jeseníku nad Odrou. S velkou vodou bojují také na jiných místech Moravy.

Hasiči ve Studénce Foto: HZS Moravskoslezského kraje
Hasiči zasahují na Moravě i ve Slezsku, velká voda zaplavila ulice a sklepy

V Jeseníku nad Odrou zaplavila voda jeden byt v domově důchodců. Moravskoslezští hasiči rovněž odčerpávají lagunu, která se vytvořila u kulturního domu. "Vykopáním strouhy zabránili, aby byl zaplaven transformátor," řekl mluvčí.

Ve Studénce se podle něj nyní čeká, až opadne voda v Butovickém potoce, který se rozlil do města. "Dost ulic je neprůjezdných. Bude se odčerpávat hodně zaplavených sklepů," řekl Kozák.

Také jihomoravští hasiči zaznamenali za poslední dobu zvýšený počet výjezdů, nejvíce v okolí Pohořelic na Brněnsku. Čerpají vodu ze zatopených prostor, museli také odstraňovat popadané větve ze silnic. Kolem 20:30 hasiči informovali o 40 výjezdech v souvislosti s počasím, během večera lze s ohledem na předpověď počasí očekávat další.

Na Břeclavsku meteorologové zaznamenali silnou bouřku s kroupami o velikosti přes tři centimetry. Lokálně se podle vydané výstrahy očekává přívalový déšť s možným intenzivním odtokem vody ze svahů, rychlým rozvodněním malých toků a suchých koryt nebo zatopením podchodů, podjezdů a sklepů.

Podívejte se, jak dvě naše Tatry projíždějí vodou, ve Studénce přetéka přes mosty...

Zveřejnil(a) HZS Moravskoslezského kraje dne Pátek 26. června 2020

Silné bouřky doprovázené krupobitím se podle předpovědní služby Českého hydrometeorologického úřadu vyskytly také na pomezí Jihomoravského a Olomouckého kraje. Může tam docházet k lokálnímu zatopení a ke krátkodobým prudkým vzestupům menších toků.

Hasiči v Olomouckém kraji kvůli podvečerním bouřkám s přívalovým deštěm zatím evidují dvě desítky výjezdů ke spadlým stromům nebo zatopeným sklepům. Nejvíce událostí je na Prostějovsku a Olomoucku. Oznámila to mluvčí hasičů Lucie Balážová. Bouřky v Olomouckém kraji už ustaly.

"Po večerních silných bouřkách evidujeme v kraji 20 výjezdů k popadaným stromům a k čerpání sklepů. Zásahy se týkají především Prostějovska a Olomoucka. Monitorujeme také tok v Šumvaldu," uvedla Balážová. Šumvald na Olomoucku na začátku června zasáhly lokální záplavy.

V Droždíně u Olomouce voda tekoucí z polí vpodvečer ohrožovala místní trafostanici. "Jsme na místě a situaci řešíme," dodala Balážová.

Hladiny vodních toků v Olomouckém kraji se po přívalových deštích výrazně nezvýšily. Nejnižší první stupeň povodňové aktivity, tedy bdělost, platí pouze na Hloučele u Plumlova a na vodním toku Brodečka v Otaslavicích na Prostějovsku.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků