Hlavní obsah
Na snímku (zleva) Martin Netolický, Jan Hamáček, Roman Onderka a bývalý člen ČSSD Jaroslav Foldyna Foto: Ondřej Deml, ČTK

Hamáček odvolal hejtmana Netolického z dozorčí rady České pošty

Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) v pátek odvolal spolustraníka a pardubického hejtmana Martina Netolického z postu člena dozorčí rady České pošty den poté, co vyšlo najevo, že s ním mluvil o plánované cestě do Moskvy. Místo raději přepustil členovi ODS a jihočeskému hejtmanovi Martinu Kubovi.

Na snímku (zleva) Martin Netolický, Jan Hamáček, Roman Onderka a bývalý člen ČSSD Jaroslav Foldyna Foto: Ondřej Deml, ČTK
Hamáček odvolal hejtmana Netolického z dozorčí rady České pošty

„V pátek ráno mi volal předseda Asociace krajů Martin Kuba s tím, že mu ve čtvrtek večer volal pan vicepremiér Hamáček a sdělil mu, že by měla proběhnout renominace, a požádal ho, jestli by to mohl vzít jako člen,“ řekl Netolický Novinkám.

„Pana Hamáčka jsem kontaktoval, nebral mi telefon a neozval se zpátky. Takže jsem mu napsal pouze přes sociální sítě, poděkoval jsem mu za spolupráci a popřál jsem mu hodně úspěchů. Neodpověděl mi, ale podle Viberu (aplikace) jsem zaznamenal, že si to přečetl,“ dodal.

Na základě nepsaného pravidla je místo dozorčího České pošty určeno pro jednoho zástupce Asociace krajů. Netolický získal nominace jako předseda komise pro veřejnou správu a legislativu, která spadá pod civilně-správní agendu ministerstva vnitra.

Na otázku, jak si vysvětluje načasování odvolání v souvislosti s informací Seznam Zpráv, že je oním zdrojem, který server zmiňoval v návaznosti na kauzu týkající se údajného handlu s národními zájmy s Ruskem, který měl Hamáček chystat, reagoval stručně. „K tomu můžu říct jenom to, že jsem mluvil pravdu,“ uvedl.

O Hamáčkově schůzce se stranickým kolegou, na níž mělo být získání vakcín Sputnik V projednáno, informoval server nejprve bez uvedení jména. Hamáček následně uvedl, že dotyčným měl být právě Netolický. Hejtman tak popřel ministrovu verzi o tom, že cesta do Moskvy měla být před zveřejněním kauzy Vrbětice zastíracím manévrem.

Netolický nyní podotkl, že mu autor článku Janek Kroupa poprvé volal až ve středu v 16 hodin, první článek o tom, že měl Hamáček plánovat výměnu kauzy Vrbětice za milion vakcín Sputnik a summit Biden - Putin v Praze, vyšel již v úterý.

„Nevím, proč někdo spojuje svoje osobní dojmy, zážitky a vztahy s dozorčí radou. Nejsem zahořklý, ani nevím, proč bych měl být. Přijde mi to spíše úsměvné a baví mě to,“ uzavřel Netolický.

Informaci Novinkám potvrdil i sám Hamáček. „Mohu potvrdit, že jsem dnes odvolal Martina Netolického z dozorčí rady České pošty. Místo je podle interních pravidel určeno pro zástupce Asociace krajů. Z tohoto důvodu ministerstvo navrhlo na člena dozorčí rady předsedu Asociace krajů Martina Kubu,“ napsal Novinkám.

Na opakovaný dotaz k důvodu Netolického odchodu však nereagoval.

Kuba: Nechci pískat spory ČSSD, funkci přijmu

Sám Kuba nyní potvrdil Novinkám, že funkci i po konzultaci s Netolickým přijme. „Dohodli jsme se na tom, že pokud není schopen v tuto chvíli najít společnou řeč s ministrem vnitra, bylo by dobře, aby někdo z hejtmanů funkci zastával,“ řekl Novinkám. 

Ani on se však nechtěl k okolnostem změn blíže vyjadřovat. „Nejsem tu od toho, abych se zabýval hádkami uvnitř ČSSD, či pískal jejich spory. Osobní střet pana hejtmana Netolického a ministra Hamáčka je něco, co nechci komentovat ani toho být součástí,” doplnil Kuba.

V dozorčí radě hodlá zůstat do podzimních voleb, řekl ČTK.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků