Hlavní obsah

Grossův miliónový obchod byl podle policie asi čistý

Obchod s akciemi společnosti Moravia Energo, při kterém bývalý sociálně demokratický premiér Stanislav Gross vydělal milióny korun, byl podle policie „křišťálově čistý“. Prověřování, zda nešlo spíše o praní špinavých peněz, chtějí detektivové z protikorupčního útvaru v nejbližších dnech uzavřít s tím, že celá transakce byla zcela v souladu se zákonem.

Grossův miliónový obchod byl podle policie asi čistý

„Vypadá to tak, že tam všechno sedí. Prostor na sdělení obvinění tam není,“ řekl k tomu Právu dobře informovaný zdroj blízký vyšetřování. Potvrdil tak informace, které přinesl jako první deník Aktuálně.cz.

Oficiálně prověřování celého obchodu ještě neskončilo. „Nic ale nenasvědčuje tomu, že by byl spáchán trestný čin,“ uvedl mluvčí protikorupční policie Roman Skřepek.

Zhruba třetinový podíl v Moravia Energo, která patří mezi nejvýznamnější tuzemské obchodníky s elektřinou, koupil Gross loni od svého známého a někdejšího náměstka ministra průmyslu Roberta Sýkory. Nákup financovala slovenská pobočka české finanční a poradenské firmy Key Investments. Dluh u ní za Grosse zaplatil neznámý sponzor, který na její účet složil 13,5 miliónu korun.

Bývalý premiér posléze prodal 31 procent společnosti Moravia Energo firmě Arca Capital Bohemia slovenského finančníka Pavola Krúpy a podle médií za něj dostal 100 miliónů korun.

Protikorupční útvar už se v minulosti zabýval nejasnostmi ve financování luxusního Grossova bytu v Praze na Barrandově, ani v tomto případě ale nic nezákonného vyšetřovatelé nenašli.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Související články

Výběr článků