Hlavní obsah

Grebeníček se musí omluvit Šináglovi za primitiva

Expředseda KSČM Miroslav Grebeníček se musí omluvit aktivistovi Janu Šináglovi. Rozhodl o tom ve čtvrtek Krajský soud v Brně. Grebeníček musí ve dvou celostátních denících zveřejnit omluvu za to, že vloni na oslavě 1. máje v Praze na Letné označil Šinágla za primitiva.

Grebeníček se musí omluvit Šináglovi za primitiva

Stalo se to ve chvíli, kdy se Šinágl snažil narušit Grebeníčkův projev. Tehdejší šéf komunistů na Šináglovy hlasité poznámky reagoval větou: "Je tady nějaký primitiv, odveďte ho". Po této Grebeníčkově výzvě odvedli policisté Šinágla na služebnu.

Svoji omluvu musí poslat Šináglovi v osobním dopisem a pak musí svou omluvu zveřejnit ve dvou celostátních denících dle vlastního výběru a to do 30 dnů od právní moci rozsudku.

Svým výrokem prý Grebeníček zasáhl do osobní důstojnosti Jana Šinágla," uvedl při zdůvodnění rozsudku soudce Miloš Holeček.

Předmětem sporu byl incident z prvomájových oslav v roce 2005 v Praze na Letné, kde se Jan Šinágl účastnil mítinku KSČM. Na něm pak nesouhlasně komentoval výroky v projevu Miroslava Grebníčka. Ten posléze z tribuny prohlásil pověstný výrok, po kterém navíc Šinágla zadrželi policisté a odvedli ho na služebnu.

Jan Šinágl podal 23. srpna 2005 žalobu na ochranu osobnosti na Grebeníčka a požadoval omluvu. "Choval jsem se jako občan, který nemůže souhlasit s tím, co Miroslav Grebeníček říká a jak špiní ČR. Nechtěl jsem vyvolat žádný konflikt, ale snažil jsem se reagovat na lži, které podle mě tehdejší komunistický předseda Grebníček říkal," uvedl Jan Šinágl, který sice žije v ČR v obci Žebrák, ale jinak je občanem Švýcarska.

Grebeníček při líčení nebyl

Miroslav Grebeníček se líčení nezúčastnil, ale zastupoval ho právník Čestmír Kubát. Ten s výrokem soudu nesouhlasí, protože podle něj se Šinágl dopustil úmyslné provokace, když šel na mítink komunistů už s cílem provokovat. Podle něj Šinágl porušil právo shromažďování, když narušoval akci, která byla určena pro lidi, kteří smýšlejí zcela jinak, než Šinágl.

"Podle důkazů právě žalobce porušil zákon, a proto došlo k reakci tehdejšího předsedy KSČM, který podle mého názoru jednal zcela adekvátně. Žalobce nepředložil jediný důkaz, že by Miroslav Grebeníček použil výroky, které by byly v rozporu se zájmy republiky. Proto jsem názoru, že Jan Šinágl porušil zákon a nemá právo se domáhat omluvy," řekl Kubát.

Proti rozsudku se nikdo účastníků neodvolal a obě strany nechaly si lhůtu na rozmyšlenou. Pokud se někdo z účastníků odvolá, bude se případem zabývat Vrchní soud v Olomouci.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků