Hlavní obsah
 

Graffiti z Karlova mostu přes noc zmizelo, restaurátoři ho přitom chtěli odstraňovat tři týdny

Graffiti z Karlova mostu v Praze, které tam v půlce července udělali dva němečtí turisté, přes noc na neděli zmizelo, uvedla Česká televize. Restaurátoři přitom začali v sobotu testovat látky, které by bylo ideální na odstranění použít. Pracovat chtěli až do 15. srpna. Kdo graffiti odstranil během noci, Technická správa komunikací (TSK) neví.

 
Graffiti z Karlova mostu přes noc zmizelo, restaurátoři ho přitom chtěli odstraňovat tři týdny

„Restaurátoři v sobotu pracovali na místě asi do pěti hodin odpoledne, když ráno v 10:00 přišli, tak to bylo odstraněno,” řekla mluvčí TSK Barbora Lišková.

Zástupci společnosti spolu s památkáři se chtějí na místě v pondělí dopoledne sejít, aby zjistili, jestli při odstraňování nebyl poškozen kámen, dodala.

Místo, kde bylo výrazně graffiti, je opět čisté

Foto: Technická správa komunikací, ČTK

Podle reportéra Novinek není na kameni vůbec žádná stopa po zbytcích barvy, znečištěno není ani okolí pilíře.

BEZ KOMENTÁŘE: Cizinci posprejovali Karlův most

Video: Pavel Jaňurek, Novinky

Restaurátor Jan Mjartan, který má čištění Karlova mostu na starost, v pátek podepsal s TSK na zakázku smlouvu. Hned v sobotu začal s kolegyní na odstranění nápisu pomocí chemických čističů a kartáčku pracovat.

Restaurátoři začali s odstraňováním graffiti v sobotu. Ač měli v plánu dělat to tři týdny, někdo to udělal za ně přes noc.

Foto: Vít Šimánek, ČTK

Nápisem přibližně pět metrů dlouhým a dva metry vysokým pilíř Karlova mostu posprejovali dva němečtí mladíci v polovině července. Po upozornění svědků je policie ještě na místě zadržela. Soud jim uložil roční podmínky, pětileté vyhoštění a peněžité tresty.

Soud potrestal muže, kteří posprejovali Karlův most v Praze

Video: Novinky

Protože bylo graffiti velkého rozsahu, museli postup čištění schválit památkáři z magistrátu i generálního ředitelství Národního památkového ústavu. Než restaurátoři přikročili k testování nejlepších látek na odstranění, probíhal rozbor použitých sprejů.

Na mostě není po graffiti ani památka.

Foto: Pavel Jaňurek, Novinky

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků