Hlavní obsah
Proti výstavbě golfového hřiště bylo 80 procent občanů Klánovic. Foto: Nir Elias, Reuters

Golfové hřiště v Klánovickém lese nebude, rozhodlo referendum

Obyvatelé Klánovic se v sobotu vyslovili proti výstavbě golfového hřiště v místním lese, a to konkrétně 80 procent voličů. Referendum je platné, hlasování se zúčastnilo 62,5 procenta voličů. Uvedl to člen výboru pro referendum Jiří Karban. S výstavbou golfového hřiště souhlasilo 18 procent lidí.

Proti výstavbě golfového hřiště bylo 80 procent občanů Klánovic. Foto: Nir Elias, Reuters
Golfové hřiště v Klánovickém lese nebude, rozhodlo referendum

Volební místnosti se otevřely v 08:00. Pětatřicetiprocentní volební účast nutná k tomu, aby hlasování bylo závazné, byla podle informací ČTK překročena už dopoledne.

Důvodem referenda bylo to, že společnost Forest Golf Club Klánovice (FGCK) chce v místním lese postavit devítijamkové hřiště. Někteří místní obyvatelé, kteří s tím nesouhlasí, několikrát kvůli tomu demonstrovali, a proto si vyžádali referendum.

O vypsání referenda rozhodlo v červnu jednomyslně klánovické zastupitelstvo. Kontroverzi vzbudilo to, že po více než hodinové diskusi souhlasilo také s tím, že Klánovice podají návrh na změnu územního plánu, který by výstavbu hřiště umožnil. Protože následovalo bezprostředně po rozhodnutí o vypsání referenda, právní odbor magistrátu ho v srpnu na základě zákona o referendu zrušil.

V platnosti tak zůstal návrh radnice ke změně územního plánu z roku 2005. Ten naopak chce, aby Klánovický les nezahrnoval žádné plochy, na kterých by bylo golfové hřiště možné postavit, ale aby tu mohl být jen les. Golfové hřiště, které bylo v Klánovicích poprvé otevřeno za první republiky, se společnost FGCK pokouší obnovit od 90. let. Po válce stát pozemky znárodnil a zalesnil. Místní obyvatelé tvrdí, že by golfu musely ustoupit desítky let staré stromy.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků