Hlavní obsah
Vlk zachycený fotopastí v letošním roce na Frýdlantsku. Foto: Hnutí Duha

Fotopasti potvrdily usazení vlků na Liberecku

Na Frýdlantsku a v Jizerských horách vznikla dvě nová vlčí teritoria. Vlci tu byli nejen spatřeni, ale díky snímkům z fotopastí mají ochránci přírody také důkazy, že se tu usadili a rozmnožují se. Informace zveřejnilo Hnutí Duha, které v těchto oblastech vysílá do terénu takzvané Vlčí hlídky, jež sbírají důkazy o pohybu vlků.

Vlk zachycený fotopastí v letošním roce na Frýdlantsku. Foto: Hnutí Duha
Fotopasti potvrdily usazení vlků na Liberecku

„Na Frýdlantsku a v Jizerských horách jsme vlčí stopy či trus nacházeli už od roku 2018. V loňském a letošním roce se tyto důkazy podařilo doplnit a potvrdit i jasnými záběry vlků z fotopastí a opakovanými nálezy stop,“ řekl Miroslav Kutal, vedoucí programu Šelmy Hnutí Duha.

Ze získaných informací podle něj vyplývá, že se na Frýdlantsku pohybuje minimálně vlčí pár a v Jizerských horách jedna smečka. Obě vlčí teritoria jsou přeshraniční a zasahují jak na území Česka, tak do sousedního Polska, kde je vlk celoročně přísně chráněný stejně jako u nás. „Výskyt vlků v těchto oblastech potvrzuje trend přirozeného šíření vlků ze sousedních zemí,“ dodal Kutal.

Připustil také, že příchod vlků do nových oblastí může být doprovázen útoky na hospodářská zvířata, která jsou díky potlačeným instinktům jednoduchou kořistí. „Chovatelé z podhůří Jizerských hor i z Frýdlantského výběžku by proto měli dbát na účinné zabezpečení svých stád,“ upozornil Kutal.

Doplnil, že Hnutí Duha nabízí chovatelům jak poradenství, tak možnost kompletního vypracování projektu pro získání dotace z operačního programu Životní prostředí. „Na dva projekty z Frýdlantska již ministerstvo životního prostředí dotaci schválilo,“ doplnil Miroslav Kutal.

Během sledování stop vlčí smečky v Jizerských horách byl nalezen i kadáver lišky zabité vlky.

Foto: Hnutí Duha

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků